reklama

Dobročinná sportovní aplikace EPP Nadace ČEZ slaví 5. narozeniny

reklama

Mobilní aplikace EPP – Pomáhej pohybem motivuje veřejnost ke sportu prostřednictvím charity. Jejím prostřednictvím lidé dosud podpořili 1 516 projektů po celé České republice za 111,7 milionů korun. Aplikace se rovněž stala nedílnou součástí doprovodného programu nejrůznějších kulturních, společenských a sportovních akcí. Od spuštění v květnu 2015 se k ní přihlásila i řada známých českých sportovců.

Uživatelé EPPky, jak se aplikaci familiárně přezdívá, chůzí, během, na kole, ale třeba i na běžkách, na koni nebo v kajaku překonali za pět let trasu dlouhou 32 139 693 kilometrů. To odpovídá zhruba polovině vzdálenosti ze Země na Mars, nebo 42 zpátečním výletům na Měsíc. Pravidelní i příležitostní sportovci strávili s aplikací dohromady přes 25 milionů hodin. Pokud by si ji tedy člověk zapnul každý den na hodinu, zpětně by se dostal až někam k roku 850 před Kristem do doby, kdy Homér sepsal Ilias a Odysseu. Finanční prostředky přepočtené z vysportovaných bodů v aplikaci vyplácí neziskovým organizacím Nadace ČEZ.

„Když jsme před pěti lety projekt spouštěli, netušili jsme, že si EPPka během tak krátké doby získá oblibu 462 tisíců uživatelů. Jsme rádi, že jsme všem lidem umožnili skloubit radost ze zdravého pohybu s dobrým pocitem pomoci potřebným. S EPPkou totiž mohou pomáhat i maminky s kočárky, handicapovaní na vozíčku, děti ve skateparku, nebo senioři na vycházce v parku,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Uživatelé vybírají, komu pomohou, z projektů zaměřených na pomoc různě znevýhodněným či handicapovaným spoluobčanům, podporu místních komunit nebo ochranu životního prostředí. Obvykle se podaří potřebné body pro naplnění projektu nasbírat během několika dní, nezměnila to ani pandemie koronaviru. „Jakmile se uvolnila pravidla pro pohyb venku, vyrazili lidé sportovat. I díky krásnému počasí, které vysloveně lákalo do přírody, se během dubna projekty zařazené do EPPky opět plnily obvykle do tří až pěti dnů,“ doplňuje Michaela Ziková.

Do západních Čech přinesla EPPka téměř osm milionů korun

V západních Čechách tak za pět let bylo díky sportující veřejnosti prostřednictvím aplikace EPP-Pomáhej pohybem podpořeno celkem 112 projektů za 7 962 677 korun. V Karlovarském kraji to bylo konkrétně 33 projektů za 2 063 452 a Plzeňském 79 projektů za 5 899 225 korun.  Uživatelé aplikace sbírali body pro neziskové projekty prostřednictvím 26 různých pohybových aktivit. Již od počátku přitom nejčastěji volí chůzi (40 %), následuje běh a cyklistika (po 20 %). Milovníci týmových sportů pak nejčastěji pomáhali potřebným nejoblíbenějšími hrami, a to fotbalem a hokejem.  

V případě vyloženě zimních sportů převládají běžky, klasické lyžování i skialpinismus a také pohyb ve sněhu na sněžnicích.  Vodním vévodí kajak, paddleboard a samozřejmě plavání. Indoorové sporty zastupuje hlavně tanec,   aerobik a posilování. Oblíbené jsou i kolečkové brusle, největší nárůst loni zaznamenala kategorie Nordic walking neboli severská chůze.

Karlovarském kraji tak díky sportující a jinak se pohybující veřejnosti mohly zrealizovat své projekty na pomoc potřebným například organizace, spolky či sdružení:  Pohlazení Sokolov, Sociální služby Kynšperk nad Ohří, Denní centrum Žirafa  Karlovy Vary, Dětská radost Nejdek, Střední škola Euroinstitut Jáchymov, Pomáhej srdcem Chodov, Hospic sv. Jiří Cheb, sociální podnik Bistro Oáza Sokolov, Služby pro rodinu Merklín, KOTEC Mariánské Lázně, DROSERA, Sdružení ochrany přírody a krajiny Bublava, B.E.Z.va Nejdek, Kozodoj Karlovy Vary, ZDRAPOSO Sokolov či Centrum pro zdravotně postižené Karlovarského kraje.

Plzeňském kraji tak díky sportující a jinak se pohybující veřejnosti mohly zrealizovat své projekty na pomoc potřebným například organizace, spolky či sdružení: Vital life Trhanov, ProCit  Plzeň, Domov – plzeňská hospicová péče Vejprnice, Centrum Hájek Vejprnice, JUNÁK – český skaut, středisko Střela Plzeň, Tak pojď s náma Plzeň, Vracíme stromy do přírody Zbiroh, ZŠ Dobřany, Diakonie ČCE – středisko Západní Čechy, Sociální služby Města Sušice, TyfloCentrum Plzeň, Městské centrum sociálně rehabilitačních služeb Domažlice, Oblastní charita Klatovy, Dětský domov Staňkov, Hospic sv. Lazara Plzeň či Oblastní spolek Českého červeného kříže Tachov.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama