reklama

Doktorka Gregorová: Menopauza – návaly, sex a močový měchýř

reklama

Jak je to s opravdu s menopauzou? Návaly, sex a močový měchýř trpí. Co s tím? Odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského Domu na Praze 7.

Jsou návaly horka součástí menopauzy každé ženy?

Ne každá žena musí prožívat menopauzu se všemi příznaky, které ji doprovázejí. Mnoha ženám se návaly horka vyhnou, jen jim vymizí menstruace a poznají nedostatek estrogenů až za mnoho let (horší kvalita kůže, vysušení sliznic, řídnutí kostí).

Je ztráta zájmu o sex obvyklým z doprovodných projevů? Čím je to způsobené?

Ztráta libida patří mezi obvyklé projevy menopauzy. Děje se tak na základě poklesu hladiny ženských pohlavních hormonů. Často se tak děje i v kombinaci s dyskomfortem, který žena při styku pociťuje. Poševní sliznice se ztenčuje, hůře se zvlhčuje a mnoho žen má při pohlavním styku nepříjemné až bolestivé pocity.

Je normální mít v menopauze problémy s močovým měchýřem?

Problémy s močovým měchýřem souvisí s nedostatkem estrogenů po přechodu. Ústí močové trubice je v těsném kontaktu s poševním sliznicí, která je v období menopauzy ztenčená, náchylná k poranění  a infekci. Proto ženy po přechodu mohou mít problémy s močením. Přispět k tomu může i pánevní dno, které neplní svoji funkci tak dobře jako dříve. Existuje řada volně dostupných přípravků zvlhčujících sliznici na podkladě kyseliny hyaluronové nebo doplňků stravy zklidňující dráždivý močový měchýř.

Jak zjistit, jestli jsou naše problémy opravdu spojené s menopauzou? Pomůže domácí test?

Při pozitivním domácím testu na menopauzu je určitě vhodné navštívit gynekologa, který provede hormonální profil.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama