reklama

Dostaňte zlozvyky pod kontrolu

reklama

Současné životní tempo našemu zdraví příliš neprospívá. Vymlouváme se na málo času a svému zdraví se věnujeme pouze v případě nouze. Pomocí několika jednoduchých kroků však můžete svůj životní styl změnit a cítit se mnohem lépe.

Digitální doba má své výhody i nevýhody. Mezi pozitiva patří rychlá komunikace, mezi negativa ale zhoršující se zdravotní stav současné populace. Podle Světové zdravotnické organizace WHO patří mezi nejčastější zdravotní problémy současnosti bolesti zad a poruchy zraku. Ke vzniku těchto obtíží přispívá zejména častá práce u počítače, sedavé monotónní zaměstnání nebo nesprávné sezení, či celkově narušená funkčnost těla.

Výsledky z online nástroje Index zdraví Walmark*, které stojí za zamyšlení:

  • 41 % žen a 52 % mužů z České republiky denně sedí více než 6 hodin před monitorem.
  • 65 % mužů a 64 % žen má sedavé zaměstnání nebo tráví většinu dne v jedné pozici.
  • Jen 49 % dotázaných žen a 46 % mužů si procvičuje tělo během dne.

Pohyb jako součást dne i života

Pohyb podporuje metabolismus, pomáhá udržovat štíhlou linii a uvolňuje v těle endorfiny, díky kterým se cítíme šťastnější. Sport napomáhá naší imunitě, snižuje krevní tlak, zvyšuje sebevědomí a zlepšuje spánek. „Cvičení vám pomůže získat vaši vnitřní sílu, posílí vás v situacích, ve kterých jste dříve nedokázali být odvážní. Díky cvičení se tělo i mysl udržují v dobré kondici. Také nejde ani tak o typ sportu, ale o pravidelnost pohybu, která by měla být úměrná ostatním denním aktivitám. Každého baví něco jiného, důležité je, aby se člověk prostě hýbal,“říká Hana Mašlíková, ambasadorka Indexu zdraví Walmark pro Českou republiku.

Prevence je základ

Klinická výživová poradkyně MUDr. Zuzana Kala Grofová říká, že nejvíce pacientů si stěžuje na nadváhu a i navzdory hrozivým prognózám neradi mění zaběhlý životní styl. Podle ní je důležité zařadit pravidelný pohyb, vyváženou stravu, klidný spánek, pozitivní myšlení a dobré vztahy. Za základ však považuje prevenci. Na podporu zlepšení zraku doporučuje do stravy zařadit tzv. lutein. „Lutein je žlutý karotenoid a má antioxidační účinky. Hromadí se v sítnici a chrání ji tak, že pohlcuje modré světlo, a ničí volné radikály. Vyskytuje se v listové zelenině, hlavně v zelí a špenátu,“dodává.

Tři způsoby, jak posílit zrak:

  1. Vyvážená strava, bohatá na minerály a vitamíny: A, betakaroten, E, C, zinek, měď
  2. Cviky na posilnění očního svalstva
  3. Kvalitní spánek aspoň 6–8 hodin denně a pravidelné 10minutové přestávky po každé hodině u monitoru během pracovního dne

Multifunkční výživové doplňky představují ideální způsob, jak podpořit imunitní systém, orgány, svaly a kosti. Jestliže nestíháte konzumovat všechny vitamíny v přirozené formě, vyzkoušejte doplňkovou výživu.

Výživový doplněk LuteinPLUSod společnosti Walmark je obohacený o zinek a vitamín E, které působí jako silné antioxidanty, a přispívají tak k ochraně buněk před oxidativním stresem.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama