reklama

Dvě nejčastější chyby kardiaků, které mohou zabíjet. Děláte je také?

reklama

V praxi se lékaři velmi často setkávají se dvěma chybami v chování pacientů. Za prvé jde o nekontrolované obíhání lékařů a z toho vyplývající nadměrné množství léků předepsaných různými lékaři, kteří o sobě mnohdy nevědí. To může být stejně nebezpečné, jako druhá častá chyba, nerespektování lékařských rad a vyhledávání „zaručených“ terapeutických postupů na internetu.

Pro bezpečnou a účinnou léčbu onemocnění srdce a cév vždy platí následující pravidla: otevřeně komunikujte se všemi svými ošetřujícími lékaři, zapište si názvy všech předepsaných léků i s dávkovacím schématem a noste je s sebou na kontroly. V neposlední řadě užívejte předepsanou léčbu pravidelně a v informace na internetu čerpejte z ověřených zdrojů.

Užívání více léků od několika lékařů může být velký problém

Řada pacientů pravidelně navštěvuje nejen svého praktického lékaře, ale v průběhu roku také ambulantní specialisty, kterých je často hned několik. To s sebou vedle zvýšené kvality léčby může přinášet jedno velké riziko – nadměrné nebo zdvojené předepsání léků na tutéž chorobu.

Pokud několik lékařů předepíše podobný lék například na vysoký tlak, aniž by věděli o medikaci svého kolegy, může současné užívání takových léků způsobit pacientovi velké potíže nebo ho dokonce ohrozit na životě. Je tedy nezbytné, aby pacient vždy informoval své lékaře o všech lécích, které bere. Riziko nevhodných lékových interakcí nebo nesprávného dávkování se pak výrazně snižuje. Tento krok může výrazně usnadnit zapsání všech předepsaných léků, včetně doporučeného užívání léků a ideálně i se jménem lékaře, který daný lék předepsal. Tento seznam by kardiaci měli mít vždy u sebe při návštěvě lékaře.

„Každý pacient by měl mít jednoho dobrého lékaře, který se o něj bude starat a bude mít přehled o návštěvách pacienta u specialistů a předepsaných lécích. Může se totiž stát, že několik odborných lékařů, kam pacient zajde s různými problémy, mu předepíše, z hlediska svého oboru a diagnózy, správné léky. Pacient se jim však nesvěří s tím, jaké léky už bere a může si jejich případnou nevhodnou kombinací způsobit i vážný problém,“ varuje prof. MUDr. Richard Češka, z 1. LF, VFN a spoluzakladatel projektu Srdce v hlavě.

Léčba pomocí rad a postupů na internetu může být pro pacienta riziková

Základem správné léčby je správná diagnóza. Pokud se pacient rozhodne konzultovat svůj zdravotní stav a srovnávat předepsanou léčbu od svého lékaře se „zaručenými“ radami na internetu, může si přivodit zbytečné potíže. Některé obecné poznatky o životosprávě nebo režimových opatření pro kardiaky mohou být správné, nicméně léčba patří jen do rukou lékaře, který je detailně seznámen s diagnózou a stavem pacienta.

Podle průzkumu projektu Srdce v hlavě, který realizovala agentura STEM/MARK, 40 % dotázaných pacientů s kardiovaskulárním onemocněním preferuje informace, které jsou dostupné na internetu.

 „Někdy k nám chodí pacienti vyzbrojeni články, které psal nelékař, že například zvýšený cholesterol není až tak velký problém. Takoví pacienti pak odmítají brát léky, což může přinášet velké komplikace,“ upozorňuje prof. MUDr. Richard Češka. Někteří, zejména starší pacienti, mají tendenci věřit informacím z internetu, které jsou zde prezentovány jako odborné. V případě, že rady berou jako doplněk ke své terapii a dodržují léčbu předepsanou lékařem, nehrozí jim velké nebezpečí. V případě kardiovaskulárních onemocnění však může nedodržování léčby a nespolupráce s lékařem na základě nekompetentních rad z internetu vyústit v závažné komplikace a ohrožení života. Projekt  Srdce v hlavě se snaží zlepšit informovanost pacientů ohledně rizik, spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu. Projekt dále apeluje na zlepšení komunikace mezi lékařem a pacientem a informuje o možnostech zjednodušení léčby kardiaků spojením více léků do jedné tablety.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama