reklama

Dvě vdovy již brzy na scéně přírodního divadla Divoká Šárka

reklama

Pražské přírodní divadlo v Šárce s koncem prázdnin navazuje na svou tradici z minulých let a 3. září uvede komickou operu Bedřicha Smetany Dvě vdovy. V místech s bohatou divadelní historií a v realizaci Originálního hudebního divadla Praha vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla. Stejně jako v předchozích letech je vstup zcela zdarma. Loni podle organizátorů představení slavné Dvořákovy Rusalky navštívilo 10 tisíc lidí.

V klasickém díle našeho nejznámějšího operního autora se pod dirigentským vedením Jana Chalupeckého a v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové jako Karolina představí Jana Sibera, Anežkou bude Dana Burešová, Ladislava Podhajského ztvární Aleš Briscein a jako Mumlal vystoupí Luděk Vele. Lidku a Toníka budou zpívat Yukiko Šrejmová Kinjo a Martin Šrejma.

Stále chceme, pokud to půjde, pokračovat v tradici uvádění českého hudebního repertoáru,“ vysvětluje Renée Nachtigallová. “Dvě vdovy jsou sice tzv. salonní opera, ale budeme se snažit, aby se děj co nejvíce rozehrál, a nebyl nudný.” Unikátní příležitost zažít v krásném prostředí Divoké Šárky a v podání předních českých operních pěvců slavná operní díla nabídly i předchozí ročníky, od roku 2005 mohli zájemci zhlédnout například Prodanou nevěstu, Rusalku, Jakobína nebo Čerta a Káču. Dvě vdovy se ale na programu objeví v historii zcela poprvé. „Tato opera se velmi hodí do přírodní scenerie Šárky,“ doplňuje svou kolegyni Jana Divišová. „Hudba i děj je velmi veselý, hravý a pro všechny interprety dost náročný. Tak snad nám budou diváci i sv. Petr držet palce.“

Dvě vdovy z roku 1874 jsou ve Smetanově tvorbě spolu s Prodanou nevěstou či Hubičkou protipólem snah o majestátní historická dramata. Jde o jedinou autorovu operu, která není inspirována českým zdrojem. Francouzskou komedii Lex deux veuves Jeana Pierra Mallefilla nicméně autor libreta Emanuel František Züngel lokalizoval do českého prostředí. Veselohra dnešním divákům může připomínat leccos z prvorepublikových „filmů pro pamětníky“.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama