reklama

Festival AKCENT v Arše vyvrcholí zážitkovými instalacemi, performancemi a inscenacemi dokumentárního divadla

reklama

Devátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT v pražském Divadle Archa vstoupil do druhé poloviny. Přelom listopadu a prosince v Arše nabídne příznivcům současné domácí a zahraniční divadelní tvorby mimořádně intenzivní zážitky. Prostřednictvím festivalu AKCENT mohou na jednom místě, během několika dnů nahlédnout do nejrůznějších forem scénického umění, které míří k podstatným otázkám dnešní doby.

Pátek 22. listopadu, 18.00 a sobota 23. listopadu, 15.00 / Festival Akcent / Spielraum Kolektiv: MojeVize

Spielraum Kollektiv uvedou svou interaktivní divadelní událost MojeVize, ve které děti vezmou do svých rukou televizní vysílání zpráv. Divadlo Archa se pro tento účel promění v místo činu, kde mají děti ve věku 8–12 let možnost nahlédnout do zákulisí televize a samy vytvářet její obsahy.

Pondělí 25. listopadu, 20.00 / Festival Akcent / Sláva Daubnerová: Solo Lamentoso

Banální příběh vzrůstající averze mezi lidmi inspiroval choreografii Solo lamentoso slovenské režisérky a performerky Slávy Daubnerové. Autenticitu a dokumentárnost propojuje tato konceptuální experimentátorka s fikcí. Vznikla tak inscenace na pomezí dokumentárního, pohybového a výtvarně stylizovaného divadla.

Úterý 26. a středa 27. listopadu, 15.00–20.00, začátek vždy v celou hodinu / Festival Akcent / Vosto5: Sametová simulace: Tribuna

Zážitkovou instalaci s projekcemi a zvukem simulující návštěvníkům pocity účastníků na největších revolučních demonstracích v listopadu 1989 připravuje pro letošní AKCENT soubor VOSTO5. Revoluční étos budou moci prostřednictvím Sametové simulace: Tribuny zažít diváci na vlastní kůži. Instalaci doplní dílny a grafické workshopy ve foyer divadla.

Čtvrtek 28. listopadu, 20.00 Festival Akcent / Joana Brito da Silva, Beatriz Baptista, Mariana Fonseco, Susana Paixao – Ishá: The Woman Who…

Inscenace dokumentárního divadla Ishá, The Woman Who… vznikala v malé portugalské vesničce ve spolupráci s místní komunitou. Neformální kolektiv mladých portugalských divadelních tvůrkyň se v ní zabývá tématem postavení ženy napříč generacemi.

Pátek 29. listopadu, 20.00 / Festival Akcent / Campo – Silke Huysmans & Hannes Dereere: Pleasant Island

Obyvatelé Nauru v Pacifiku si spolu s lukrativními fosfáty vytěžili veškerou úrodnou půdu a dnes musí pro vlastní obživu provozovat uprchlické tábory pro migranty vyhoštěné z Austrálie. Autentické svědectví mladých vlámských tvůrců/performerů Silke Huysmans a Hannese Dereerera, kteří oblast navštívili a prozkoumali, přinese inscenace Pleasant Island v produkci divadla CAMPO.

Sobota 30. listopadu, 20.00 / Moving Audience, Festspielhaus Hellerau, Drážďany / Stefan Kaegi a Rimini Protokoll: Granma. Pozouny z Havany

Jaký vztah k mýtu a realitě má dnešní generace vnoučat kubánských revolucionářů? Ve spolupráci s drážďanským divadlem Hellerau AKCENT představí svým divákům 30. listopadu novou dokumentární inscenaci Stefana Kaegiho a Rimini Protokoll s názvem Granma. Pozouny z Havany, která propojuje rodinné historie se socio-politickými otázkami dnešní měnící se Kuby. Diváci se vypraví na toto představení autobusem do Hellerau.

Neděle 1. a pondělí 2. prosince, 20.00 / Festival Akcent / Jan Mocek: Virtual Ritual

Do paralelního světa online videoher zve diváky Jan Mocek se svou gamingovou performancí Virtual Ritual. Urbanista Osamu Okamura, youtuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková – tři performeři 1. a 2. prosince v Arše vytvoří expertní gamingový panel, aby odhalili virtuální i reálné rituály, které formují zdánlivě beztížný svět videoher.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama