Dvanáctý ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Juniorfest bude od 8. do 14. listopadu hostit pět měst Plzeňského kraje: Plzeň, Domažlice, Dobřany, Horšovský Týn a Přeštice. Slavnostní zahájení se odehraje v pátek 8. listopadu ve Velkém sále MKS v Domažlicích a festival vyvrcholí vyhlášením vítězných snímků v jednotlivých soutěžních kategoriích ve čtvrtek 14. listopadu v historických prostorech Erbovního sálu Státního hradu a zámku Horšovský Týn. Promítat se bude tradičně v plzeňském DEPO2015 a multikině CineStar Plzeň, v domažlickém kině Čakan, dobřanském kině Káčko, na Státním hradě a zámku Horšovský Týn, v kině Horšovský Týn, v Kulturním a komunitním centru Přeštice. Festivalové ozvěny poputují ke konci roku do Plzeňského domu v Bruselu a do Ženevy.
Hollywoodský herec David Morse převezme na zahájení 12. MFF Juniorfest cenu Zlatá rafička
Hvězdným hostem zahajovacího večera 8. listopadu v Domažlicích bude David Morse, který převezme nejvyšší festivalové ocenění za celoživotní přínos světové kinematografii – Zlatou rafičku. Hollywoodskou star proslavil především kultovní snímek Zelená míle (1999), kde si po boku Toma Hankse či Sama Rockwella zahrál roli vězeňského dozorce Brutuse Howella. David Morse diváky zaujal také coby detektiv Michael Tritter v televizním seriálu Dr. House. (Omezený počet vstupenek na zahajovací večer bude dostupný od 17. října prostřednictvím rezervačního systému na www.juniorfest.cz.)
Šestašedesátiletý americký herec, letos podruhé nominovaný na cenu Emmy za ztvárnění George Washingtona v minisérii HBO John Adams (2008), během svého pobytu na festivalu zavítá také do Dobřan a Plzně. V multikině CineStar v Plzni v sobotu 9. listopadu od 19:30 osobně představí film Zelená míle, který patří k nejlépe hodnoceným filmům všech dob. Projekci bude předcházet moderovaná diskuse s Davidem Morsem.
Juniorfest světoznámé herce přivítal už v předcházejících ročnících. Například v roce 2014 to byl Kabir Bedi, představitel Sandokana, v roce 2009 Pierre Brice alias Vinnetou a o rok později Inger Nilsson, kterou veřejnost zná hlavně jako Pipi Dlouhou punčochu.
Zlaté rafičky pro Zdeňka Svěráka a Ondřeje Vetchého
Zlatou rafičku, nejvyšší festivalové ocenění, převezmou také významné osobnosti českého filmu – Zdeněk Svěrák a Ondřej Vetchý. Stane se tak v Erbovním sále Státního hradu a zámku Horšovský Týn – v pondělí 11. listopadu od 18:00 hodin herec, režisér, spisovatel a scenárista Zdeněk Svěrák, ve středu 13. listopadu od 17:30 hodin herec Ondřej Vetchý. Slavnostní události se zúčastní několik vzácných hostů, konkrétní jména však zůstanou do poslední chvíle tajemstvím. Oceněné umělce mohou festivaloví návštěvníci potkat i v dalších dnech. Zdeněk Svěrák uvede v pondělí 11. listopadu v plzeňském DEPO2015 film Obecná škola (1991), Ondřej Vetchý se setká s veřejností 14. listopadu v Domažlicích během projekce S čerty nejsou žerty (1985).
Zdeněk Svěrák stál u zrodu Divadla Járy Cimrmana, je známý též svou literární tvorbou pro děti a dospělé. Ve filmu se jeho scenáristické i herecké umění naplno rozvinulo během 70. let 20. století, kdy spolu s Ladislavem Smoljakem vytvořil řadu úspěšných autorských komedií. Letos jako první získal nově ustanovenou cenu Thálie za mimořádný přínos divadlu.
Ondřej Vetchý se před filmovou kamerou začal objevovat koncem 70. let. Zahrál si např. vojína Romana Kefalína v komedii Černí baroni (1992), v roce 1996 se objevil coby písmomalíř a hrobař Brož v oscarovém Koljovi a v roce 2010 se představil v TV seriálu Okresní přebor. Mezi jeho nejnovější snímky patří Po strništi bos (2017) a pohádka Čertí brko (2018).
Udílení Zlatých rafiček je realizováno ve spolupráci s Českým rozhlasem Plzeň. Rezervace vstupenek na webových stránkách festivalu www.juniorfest.cz. Na slavnostní předání je zajištěna autobusová přeprava od sídla ČRo Plzeň na náměstí Míru, místa si lze předem zamluvit na info@juniorfest.cz.
Letošní Juniorfest zahájí česko-německý film Fany a pes
Slavnostní zahájení 12. ročníku MFF Juniorfest 8. listopadu v Domažlicích ozdobí distribuční předpremiéra filmu Fany a pes (2019). Animovaný film vypráví příběh dvanáctileté Fany, která se stará o Sputnika, psa své nejlepší kamarádky Sophie. Ta odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska, jenže na začátku školního roku se už Sophie do třídy nevrátila – jako mnoho jiných po pádu Berlínské zdi v listopadu 1989 odešla s maminkou na Západ. Fany se odvážně vydává kamarádku hledat, aby jí Sputnika vrátila. Stane se tak svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země.
24 českých a zahraničních snímků pro děti a mládež ve třech soutěžních sekcích
Mezinárodní soutěž celovečerních animovaných filmů nabídne šest snímků v české premiéře. Nejmladší diváci jsou zváni na estonsko-litevskou koprodukci Lotte hledá draky (2019); snímek, který byl letos uveden v soutěžní sekci Generation Kplus německého Berlinale. Film na Juniorfestu osobně představí jeden z dvojice režisérů. Britský snímek Krtkův úspěšný výkop (2018) odvypráví příběh malého krtka, který se chce stát fotbalistou. Tento film pokračuje v tradici britské animace kombinující loutkový animační styl a typický anglický humor s chytře vystavěným příběhem. Festivalový program dále uvede novinku Marona vypráví svůj příběh (2019), letos v červnu zařazenou do soutěže na nejvýznamnějším festivalu animovaných filmů Annecy.
Mezinárodní soutěž snímků pro děti a mládež 5–11 let promítne šest premiérových filmů. Velmi ambiciózním snímkem je například Rodinná pověst o vlkovi(2019). Šetrným způsobem poukazuje na téma smrti, jemuž se dětské filmy většinou vyhýbají. Soutěžit bude také nová česká pohádka Hodinářův učeň (2019), kterou do domažlického kina Čakan v sobotu 9. listopadu doprovodí početná delegace v čele s režisérkou Jitkou Rudolfovou, herečkou Janou Plodkovou, hercem Jiřím Žáčkem a dalšími tvůrci. Hostem projekce nizozemského snímku Cirkus Noel (2019) bude představitelka hlavní dětské role.
Mezinárodní soutěž filmů pro mládež v kategorii 12–16 let zprostředkuje dospívajícímu publiku mnoho témat, stylů a žánrů. Do soutěže byla vybrána britská absurdní komedie 2:hod(2018), ale i drsný švédský příběh Naivní mladé srdce (2018), pojednávající o brzkém rodičovství dospívající mládeže. Součástí festivalového víkendu bude indický snímek Šachový princ (2019) s Gérardem Depardieu v hlavní roli. Film byl natočen podle pravdivých událostí; vypráví příběh malého šachového génia Fahima, jenž společně se svým otcem odchází z rodné země, aby se stal profesionálním hráčem.
Večerní projekce úspěšných artových snímků
Nesoutěžní kategorie nabídnou nejenom filmy pro dětské a mládežnické publikum, ale také tituly pro náročnější diváky. V rámci speciálních večerních projekcí budou k vidění snímky oceněné na renomovaných evropských festivalech. Například film Nevia (2019), který byl uveden v sekci Orizzonti na letošním filmovém festivalu v Benátkách a jehož hrdinkou je dívka žijící na předměstí Neapole. Život Nevie komplikuje nejen místo jejího bydliště, ale i pohlaví. Zdá se, že ze světa mužů není úniku… Také thriller Zlomyslná (2019) zaznamenal v zahraničí značný úspěch. Kamarádky ze střední Kim, Abby, Feline a nováček Pippa se rozhodnou strávit posledních několik dní před závěrečnými zkouškami na odlehlé chatě v Ardenách. Po večírku se třemi kluky z nedaleké chaty zmizí jedna z dívek, ostatní jsou kvůli silnému sněžení uvězněny bez telefonního signálu. To, co mělo být zábavným dívčím víkendem, se brzy změní v živé peklo.
Dokumentární sekce provede životem ornitologa, hokejisty v Maroku i dítěte z ústavu
MFF Juniorfest od roku 2017 v rámci informativní nesoutěžní sekce prezentuje české dokumentární snímky. Ústředními tématy tentokrát jsou ústavní péče o odložené romské děti, politika, sport, ale například i ornitologie. Netradiční dokument František svého druhu (2014) přináší roztomilý pohled na vášnivého ornitologa v důchodu. Čechy milovaný lední hokej získal na oblibě i v jednom z nejméně pravděpodobných států – v africkém Maroku. Právě tam se vydává tým z Náchoda. Je jasné, že pravidla hokeje jsou stejná napříč všemi kulturami, jak je to ale v běžném životě ukáže divákům Letní hokej (2019). Celkem šest let strávila režisérka Jana Boršková s „herci“ z dětského domova v Letech. Její dokument Pasažéři (2018) poukazuje na slabiny ústavní péče, která se sice dokáže postarat o děti v době jejich dospívání, ale na přechod do dospělého života je bohužel nepřipraví. Součástí festivalového programu je také dokument Iluze (2018) a osmiminutový film Attention Economy: 39 minut po zvolení prezidenta (2018) sledující údajný kolaps jednoho z členů volebního štábu současného prezidenta Miloše Zemana.
Retrospektivní sekce a fokus na Polsko
Nesoutěžní sekce Zaměřeno na Polsko představí kolekci jedenácti animovaných a hraných polských snímků. Chybět nebude u nás dobře známý třináctidílný seriál Dlouhá bílá stopa (1982), na televizních obrazovkách naposledy uvedený před třiceti lety. Sekce věnovaná polské kinematografii byla koncipována ve spolupráci s Jerzym Moszkowiczem, ředitelem filmového festivalu Ale Kino!. Do výběru se dostaly jak novodobé počiny, například Dvojité trable(2017), tak ty starší jako je Cesta za úsměv z roku 1972. Polská animace je v programu festivalu zastoupena dvěma celovečerními filmy Prosím, slone(1979) a Jacek a Placek(1993).
Industry neděle s filmovými profesionály v plzeňském DEPO2015
Třetí ročník Industry neděle určené filmovým profesionálům i širší odborné veřejnosti se uskuteční v neděli 10. listopadu v areálu plzeňského kulturního centra DEPO2015. Industry program zahájí v 11:00 masterclass britskéhoprofesora a spisovatele Noela Browna na téma Dětský film jako marketingová značka. Dalším bodem bude panelová diskuse (Ne)existující distribuce kvalitní produkce dětského filmu v evropském kontextu. Odpolední část zahrne mezinárodní diskuzní panel o různých konceptech a úspěchu zahraničních projektů z oblasti distribuce filmů pro děti z evropských zemí, a to především Polska, Nizozemí, Německa, ale i Ruska a dalších. Následující prezentace připravovaných českých projektů pro děti a mládež se zúčastní tuzemští i zahraniční odborníci na filmovou distribuci. Mezi osmi projekty bude představen například očekávaný film režiséra Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa, Perinbaba II Juraje Jakubiska nebo Princezna zakletá v časerežiséra Petra Kubíka.
Den s Českou televizí aneb Cesta za kouzelnou fazolkou + Strašidelná stezka
Zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi vypukne v sobotu 9. listopadu v autobusové hale plzeňského DEPO2015, kde si děti od 13:00 do 17:00 hravou formou připomenou oblíbené české pohádky. Připraven je fotokoutek s pohádkovými kostýmy a postavami dětských pohádkových hrdinů, rozcvička s Bobem a Bobkem, dílna na potisk látkových tašek, stavba mraveniště s Ferdou Mravencem a Beruškou a další hravé workshopy a dílničky. Den s Českou televizí aneb Cesta za kouzelnou fazolkou, kterým návštěvníky provede herec a moderátor Vilém Dubnička, zve také na autogramiádu herců z filmu Hodinářův učeň nebo projekci detektivního seriálu Kriminálka 5. C.
Mezi oblíbené doprovodné akce Juniorfestu se tradičně řadí Strašidelná stezka. Ta se letos odehraje v neděli 10. listopadu v Hanově parku v Domažlicích. Stezka plná strašidel a dalších nadpřirozených bytostí startuje v 17:30 U Rybárny.
Informace o vstupenkách a cenově zvýhodněných akreditacích
Jednotlivé vstupné činí 60–70 Kč dle typu projekce. Vstupenky lze hradit pouze v hotovosti. Pro zakoupení vstupenek lze využít festivalových pokladen v jednotlivých městech nebo hlavního akreditačního centra v Muzeu Chodska v Domažlicích, a to od 6. listopadu. Webové stránky festivalu www.juniorfest.cz umožňují rezervaci vstupenek, které je nutné si vyzvednout kdykoliv během otevírací doby pokladny, nejpozději 15 minut před konáním projekce či doprovodné akce. Pokladna je otevřena vždy 45 minut před konáním projekce či doprovodné akce.
Návštěvníci si mohou pořídit zvýhodněnou diváckou akreditaci platnou po celou dobu festivalu za mimořádnou cenu 240 Kč nebo víkendovou akreditaci za 120 Kč. O akreditace lze zažádat prostřednictvím online formuláře na webových stránkách festivalu. Po potvrzení vzniku lze akreditaci vyzvednout osobně na následujících výdejních místech: Plzeň – recepce DEPO2015, Domažlice – Městské informační centrum Domažlické Íčko, Dobřany – Městské kulturní středisko, Přeštice – Informační centrum Přeštice a Horšovský Týn – Státní hrad a zámek Horšovský Týn.
Otevírací doba hlavního akreditačního centra v Muzeu Chodska v Domažlicích: středa 6. listopadu 10:00–17:00, čtvrtek 7. listopadu 10:00–17:00, pátek 8. listopadu 8:00–16:00, sobota 9. listopadu – čtvrtek 14. listopadu 9:00–17:00.