reklama

FYZIOporadna: Jak zvládnout dlouhé lety k moři?

reklama

Letní dovolenou plánují dvě třetiny Čechů. Nejčastěji volí mořské destinace a více než 31 procent preferuje leteckou dopravu. Cestování letadlem má však svá úskalí a ne každému dělá dobře – mezi nejčastější problémy patří oteklé nohy nebo pískání v uších. Jak se jim vyvarovat?

Podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK považuje bezmála 26 procent Čechů za ideální dovolenou pobyt u moře.Další třetina populace pak preferuje moře v kombinaci s městem či přírodou. Taková místa leží stovky až tisíce kilometrů daleko, proto bezmála třetina obyvatel považuje za nejlepší na dovolenou letět.Navzdory obtížím, se kterými bývá takové cestování spojováno.

Statické sezení i několik hodin ve stísněném letadlovém prostoru je náročné především pro dolní končetiny, které bolestivě tuhnou a otékají.Dále jsou obvyklé bolesti krční páteře nebo hlavy kvůli nevyhovující poloze hlavy ve spánku. Při dlouhém sezení se může navíc ozvat také bolest v kostrči,“ vyjmenovala vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Svalové problémy z cestování letadlem pomáhá eliminovat řada jednoduchých pomůcek, dostupných i v obchodech na větších letištích. Do letadla bych doporučila krční polštář pro podporu hlavy pří spánku a odpočinku.S ním lze předejít přetížení či zablokování krční páteře, bolestem hlavy a dalším potížím. Pokud někoho trápí bolesti kostrče, existují i nafukovací polštářky pro sezení.V případě, že člověk trpí na otékání dolních končetin, měl by před nástupem na palubu zvážit kompresní podkolenky,“ uvedla Iva Bílková. 

Při vzletu a přistávání trápí mnoho lidí vinou vyrovnávání tlaku v kabině nepříjemné, někdy až velmi bolestivé zalehnutí uší.„Tyto stavy zmírní žvýkačka nebo takzvaný potápěč, snadný cvik, kdy si člověk zacpe nos a přes něj se pak snaží vydechnout,“ popsala fyzioterapeutka.

Pokud je to jen trochu možné, člověk by se měl alespoň jednou za hodinu postavit a projít v uličce. Důležitý je také dostatečný pitný režim.V případě oteklých nohou nebo bolesti krční páteře jsou vhodné následující cviky, které se provádějí vsedě a nevyžadují mnoho prostoru.

  1. Cévní gymnastika na otoky nohou

Vsedě opřete chodidla o zem a střídavě je stavte na paty a co nejvýše na špičky. Udržujte svižné tempo.Můžete střídat polohy – jedna noha na špičce, druhá na patě a naopak.

  • Protahování a napřímení krční páteře

Vsedě napřimte páteř, ramena jsou stažená dolů, bedra mírně dopředu, dlaně položené na stehnech. S dlouhým výdechem pusou rukama zatlačte do stehen a „odtlačte“ se za hlavou vytaženou co nejvýše, napřimte páteř, hlavu vytáhněte co nejvýše a bradu zasuňte mírně zpět k páteři, ramena jsou stále dole.S dalším výdechem hrudník „sjíždí“ dolů k pánvi.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama