reklama

Geisslers Hofcomoedianten zavěsí na dlouhou letní šňůru 11 inscenací

reklama

Geisslers Hofcomoedianten opět pořádají přehlídku toho nejlepšího ze svého bohatého repertoáru. VI. festival zámeckých a klášterních divadel s podtitulem Geissleři na šňůře bude tradičně k vidění v Jihomoravském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji a nově i v kraji Jihočeském, Libereckém a Plzeňském.

Již šestým rokem vzniká pod záštitou souboru Geisslers Hofcomoedianten putovní festival, který by rád připomněl zanikající tradici zámeckých a klášterních divadel po celé České republice. Letos se festival opět o některá místa rozrostl a čítá celkem 30 různých štací s bohatou divadelní tradicí. Kromě pravidelných zastávek, přibyla další místa důležitá pro českou divadelní historii (Český Krumlov, Valtice, Brno, Broumov). Diváci budou Geisslery potkávat v průběhu celého léta pod širým nebem i pod střechou, v barokních zahradách i na náměstích, na vodě i na souši, v tělocvičně i ve vinném sklípku, před hrobkou i v kostele, vždy v místech s velmi silným geniem loci.

Pro tento ročník divadelníci opět připravili překvapení v podobě nové inscenace. Geisslers za tímto účelem oprášili trombóny, bicí, basu a sestavili nefalšovanu popovu kapelu. Diváci budou mít jedinečnou možnost stát se fanoušky „Geisslers bandu“. Premiéra LoutnyCZ, velmi volné adaptace jednoho z nejslavnějších písňových děl českého baroka Loutny české od Adama Michny z Otradovic v úpravě dvorního skladatele GH Davida Hlaváče, se odehraje v Mikulově na náměstí před Dietrichsteinskou hrobkou, a to 29. července 2016 v 21:00. Tato barokní tour pokračuje dál do Dolních Dunajovic, Lysic, Plumlova a Heřmanic. Na konci srpna Geisslers kapela poprvé odehraje LoutnuCZ i v rodném Kuksu na festivalu Theatrum Kuks, aby poté na začátku září uzavřela celý festival v Květné zahradě v Kroměříži.

„Na programu budou inscenace starší i zbrusu nové: například na festivalu bude mít premiéru koncertně-divadelní cover verze Loutny české Adama Michny z Otradovic, k vidění bude barokní muzikál na vodní ploše Magdaléna lascivní a kajícná, Komenského Orbis Pictus na chůdách a rovněž v pouliční úpravě pro potřeby festivalu vznikne chůdařská trilogie na motivy životních etud jednoho z největších mecenášů umění na našem území, který byl právě výrazným podporovatelem původních Geisslers Hofcomoedianten, Františka Antonína hraběte Šporka. Trilogie bude mít název Malé příběhy velkého hraběte. Je na co se těšit.“ Doplňuje program festivalu umělecký šéf Geisslers Hofcomoedianten Petr Hašek.

Geisslers Hofcomoedianten je divadelní společnost mladých profesionálních umělců znovuobjevující barokní kulturní dědictví českých zemí. Cílem jejich dramaturgie není pouze objevovat a rekonstruovat prameny „dávno zašlé doby“, ale na základě barokních předloh a principů vytvořit současné a živé divadlo vyjadřující se k dnešku. Sláva Geisslerů stoupá strmě vzhůru, hrají s úspěchem na tuzemských a zahraničních festivalech, v říjnu 2012 absolvovali měsíční turné po Spojených státech amerických a v roce 2013 si zahráli na mezinárodních festivalech v Monaku, Francii a Itálii. V září 2014 našli svou stálou scénu jako jeden ze tří souborů nového divadelního prostoru v Praze VILA Štvanice. V příští sezóně Geisslers oslaví 15 let divadelního působení.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama