reklama

Grónsko pohledem králokata ze Hry o trůny

reklama

Od arktických pustin na severu, až po zalesněné kopce na jihu. Od překrásných a okouzlujících zátok plných velryb a ledovců na západě, přes nekonečnou ledovou pokrývku, až po odlehlé vesnice daleko na drsném východě. Poznejte Grónsko s Nikolajem Coster-Waldauem. Herecká hvězda, která se proslavila rolí Jamieho Lannistera v seriálu Hra o trůny, se stane vaším průvodcem na cestě plné dechberoucích pohledů na přírodu a krajinu, ale i zajímavých osobních setkání. S kým? Třeba s americkými vojáky sloužícími na daleké letecké základně Thule, zapálenými vědci, kteří odhalují tajemství Arktidy, nebo přívětivými místními obyvateli, kteří nám otevřou dveře svých domovů i svá srdce.

Nikolaj Coster-Waldau má ke Grónsku velice osobní vztah. Už když byl malý, jeho otec tady strávil několik pracovních let. Později se tady Nikolaj seznámil se svou budoucí manželkou. Teď už jsou spolu více než 20 let, a díky ní i její rozvětvené rodině se Nikolaj seznámil s Grónskem skutečně zblízka a vášnivě si tuto zemi zamiloval. Nahlédněte do Nikolajova rodinného života a zjistěte, proč je Grónsko zemí jeho srdce. Poznejte skutečné Grónsko na Prima ZOOM. Největší ostrov světa pohledem filmového hrdiny jedině na Prima ZOOM od 11. 1. 20.00 Grónsko s Nikolajem Coster-Waldauem

Dánský herec Nikolaj Coster-Waldau se vydává do Grónska, kde se zamiloval do své ženy a následně i do její rodné země. Rozhodl se, že Grónsko projde křížem krážem, aby ho pořádně prozkoumal a seznámil se s jeho obyvateli. Putování Nikolaje začíná v prvním dílu na severu Grónska, konkrétně ve městě Thule na americké letecké základně, kde pracoval jeho otec. Základna byla založena v roce 1951. Thule leží na půl cesty mezi Washingtonem a Moskvou, lze tam sledovat celou polární oblast. Za studené války byly na místě pozorovací věže Američanů. Dnes je zde stanice a celkem 600 lidí, dříve zde ale pracovalo až 12 tisíc lidí. Na stanici se také mapuje vzdušný prostor a vesmír a dohlíží se na mezinárodní vesmírnou stanici.

Vojáci ukážou Nikolajovi repliku protiraketového operačního střediska. Na počítači mu také předvedou simulaci raketového útoku, který by mohli během služby zaregistrovat. Jeden z vojáků si poté začne povídat s Nikolajem o Hrách o trůny, kde hrál hlavní postavu. Američtí vojáci slouží v Thule maximálně dvanáct měsíců, mnoho Dánů zde ale pracuje několik let. Nikolaj si pamatuje, že jeho otec v Thule trávil mnoho času. Neví, kde přesně na základně pracoval, ale ví, že tehdy hodně pil a dělal účetního. Když Nikolaj vyrůstal, byl otec hodně pryč, a v dospělosti ho již nestihl poznat. Poslední den pobytu v Thule se vydává za vědci, kteří zkoumají, jak vypadá černá díra, a snaží se vytvořit její snímek. Pracují s výkonným teleskopem. Další podobné najdeme v Chile a na Havaji. Poté se Nikolaj vydává do opuštěné osady, kam se přes moře po ledu poprvé dostali lidé z Kanady a na místě se usadili. Za studené války měli všichni lidé, kteří v osadě bydleli, pouhé tři dny na to, aby se sbalili a odešli, a uvolnili tak místo vojenské základně. Teď je to „město duchů“.

Nikolaj se následně přesouvá z letecké základny, ale jelikož je všude mlha, musí se vrátit zpět do Thule. Počasí se má zhoršovat, takže letecká doprava nebude možná celý víkend. Nikolaj tedy bude muset cestovat lodí. Tou se dostane až do města Qaanaaq, kam přesídlilo mnoho lidí ze zrušené osady, když se rozšiřovala letecká základna. Qaanaaq je oproti Thule úplně jiné místo. Seznámí se s jedním mužem, který je ve městě na dovolené. Pozve ho k sobě na kávu a Nikolaj se seznámí i s jeho sestrou. Začne se vyptávat na psy, kterých je v Qaanaaqu hodně. Někteří se používají na tažení saní, jiní na jídlo. Nikolaj se následně vydává za jediným mužem, který ve městě poskytuje hotel. Všichni si ho chválí. Nikolaj si s majitelem popovídá. Také kdysi žil v osadě, než museli všichni odejít. V Qaanaaqu se dodnes dodržuje tradiční způsob lovu. Místní obyvatelé akorát ulovili jednoho z kytovců. Potřebují je lovit, aby měli dostatek potřebných vitamínů.

Zeleninu zde není příliš možné pěstovat. Místní obyvatelé jsou tedy při lovu velmi pečliví. Poté se Nikolaj vydává na letiště, jelikož přiletěl jeho švagr. Ten mu oznámil, že jeho letadlo přepravovalo zesnulého politika a jeho rodinu z Grónska. Bojoval za místní lid a prosazoval občanská práva. Poté opouští Qaanaaq a pokračuje dál ve své cestě. V Grónsku o všem rozhoduje příroda, což Nikolajovi přijde osvobozující. Problémem v Grónsku je led, který velmi rychle taje. Vše je způsobeno změnou klimatu. Teplota se po celém světě neustále zvyšuje. Nejdůležitější je, aby si to uvědomili lidé a začali podle toho jednat. Led totiž pokrývá celkově 81 % Grónska, dosahující místy mocnosti až 3000 m. Kdyby všechen led roztál, hladina světového oceánu by stoupla o sedm metrů. Na jihu se v létě může pohybovat teplota až kolem 20 stupňů. V mnoha městech v Grónsku se nacházejí obchody, kde se dá koupit čerstvé maso tuleňů nebo třeba pižmoňů. Sušená treska s tulením sádlem je typické grónské jídlo. Nikolaj zavítá také do sportovního centra, kde potkává mladé muže, jak hrají inuické hry. Míček visí ve vzduchu zhruba dva metry a oni do něj musí kopnout. Musí se silně odrazit, skočit na jedné noze a vykopnout. Vydejte se spolu s Nikolajem na jeho měsíční putování po Grónsku a poznejte v pěti dílech tento fascinující kout světa.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama