reklama

Gustav Klimt a jeho dílo na zlaté pamětní minci

reklama

Malíř, jehož díla se staly světovým unikátem nejen mezi umělci, je ode dneška zvěčněn na zlaté minci jablonecké České mincovny. V cyklu věnovaném slavným umělcům se dříve objevil například Giuseppe Verdi, Wolfgang Amadeus Mozart nebo William Shakespeare.

Česká mincovna vydává půluncovou zlatou pamětní minci u příležitosti 100. výročí smrti Gustava Klimta a 110. výročí vzniku jeho nejznámějšího obrazu zvaného Polibek.

Zlaté pamětní mince mají kromě své umělecké a sběratelské hodnoty, dané renomovanými medailéry a omezeným nákladem, také atraktivní hodnotu investiční. Jde totiž o plnohodnotná platidla a jejich nominální hodnota je udávána v měně konkrétního státu. „Tyto zlaté mince si i v časech výkyvů cen zlata na burze uchovávají svou hodnotu. Jsou navíc osvobozeny od DPH a blíží se tak ceně investičních slitků,“ uvádí Jaroslav Černý z České mincovny.

Na přední straně je dokonale zachycen umělec v zamyšlené póze, kterého tak vyobrazila nadaná mladá medailérka Irena Hradecká. Portrét je obklopen avantgardními dekorativními prvky a secesním opisem GUSTAV KLIMT. Druhé straně pak vévodí ústřední výjev z obrazu Polibek. Do něj jsou zakomponovány atributy emitenta s nominální hodnotu mince 25 DOLLARS (NZD).

Půluncová zlatá mince o průměru 28 mm je emitována v limitovaném počtu 200 kusů a je k zakoupení za 21 950 Kč. Součástí balení je výpravný certifikát pravosti, který připomíná osobnost Gustava Klimta i jeho nejznámější díla.

Gustav Klimt byl rakouský všestranně nadaný malíř žijící převážně ve Vídni. Hlavním motivem jeho avantgardních obrazů plných dekadentních pocitů, erotična, mystiky a extáze se stala žena. Tak vznikla mistrovská díla Judita, Tři období života ženy, Danaë, Adéla, Panna a především nedostižný Polibek dvou milenců na rozkvetlé louce.

Měl vlivné postavení v umění monarchie a byl oblíbeným portrétistou vídeňské společnosti. Patří mu klíčové postavení v rakouských dějinách umění. V únoru roku 1918 zemřel na zápal plic.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama