reklama

Hasiči, záchranáři, policisté a další složky IZS přilákali na Výstaviště přes 12 000 lidí

reklama

Slaňování se záchranářským psem, zásah jízdní jednotky na koních, likvidace nebezpečné chemické látky, napadení vozu vězeňské služby nebo hašení hořícího autobusu, školení první pomoci, základy sebeobrany, bezpečného chování v provozu nebo prohlídka více než 100 vozů záchranářské techniky. Praha má za sebou pátý ročník Dnů integrovaného záchranného systému, největší přehlídky složek IZS, která během pátku a soboty na Výstaviště Praha v Holešovicích přilákala více než 12 000 návštěvníků.

„Mám obrovskou radost, že se pátý ročník Dnů IZS vydařil. Letošní návštěvnost byla rekordní, během dvou dnů na Výstaviště dorazilo více než 12 000 lidí. Mnoho z nich se navíc zapojilo do praktických školení v oblasti bezpečnosti v provozu, první pomoci nebo jednání v krizových situacích,“ pochvaluje si Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a dodává: „V rámci předcházejícího „Týdne hrdinů“ jsme navíc proškolili více než 3000 dětí ze základních a středních škol a věříme, že i díky tomu bude nejen na Praze 7 bezpečněji.“

Akční ukázky i soutěž profesionálních týmů

Od pátku 13. do soboty 14. září se na pražském Výstavišti střídala akce za akcí. Diváky tradičně nejvíce lákaly ukázky práce všech složek záchranného systému. Spolupráce hasičů a záchranné služby při dopravních haváriích nebo ukázky akcí policie se zvířaty patří k těm nejoblíbenějším. Letos se nově přidala ukázka na tramvajové smyčce Výstaviště Holešovice – ve spolupráci s jednotkou Dopravního podniku hl. m. Prahy, Hasičského záchranného sboru Dopravního podniku a Zdravotnické záchranné služby HMP zvedli záchranáři tramvajový vůz 8544, aby vyprostili cestujícího, který spadl pod kola. V programu nechyběl ani divácky vděčný odlet zdravotnického vrtulníku. Perličkou byla ukázka zásahu proti narušitelům veřejného pořádku v dopravním prostředku hromadné dopravy, kterou předvedli Dopravní podnik ve spolupráci s Policií ČR. 

V rámci programu proběhla také soutěž profesionálních hasičských týmů XXV. ročník Memoriálu JUDr. Františka Kohouta, který pořádal HZS hl. m. Prahy. Týmy profesionálů z celé České republiky, a navíc tým mladoboleslavské Škodovky, měly za úkol postupovat podle reálných scénářů a co nejrychleji vyprostit zraněné z havarovaných vozů. V konkurenci 19 týmů byli nejlepší hasiči z Hořovic, na druhém místě se umístil tým z Prahy ze směny A, třetí skončili pražští hasiči ze směny C. 

Na soutěži ve vyprošťování se utkalo 18 týmů profesionálních hasičů z celé ČR a jeden tým ze Slovenska. Hasiči předvedli činnost, se kterou se setkávají během dopravních nehod. Scénáře byly vybírány z reálných událostí a jsou hodnoceny zkušenými rozhodčími dle platných pravidel pro tento typ soutěže.

Vzdělávací programy pro žáky ZŠ i středoškoláky

V týdnu od 9. do 13. září proběhl již počtvrté projekt s názvem Týden hrdinů – dny bezpečnosti pro ZŠ. Více než 3000 dětí se seznámilo s prací záchranářů, ale dostalo zejména praktické školení bezpečného chování v provozu nebo při požáru. Pro děti z druhého stupně byly navíc připraveny přednášky o tom, co je kyberšikana a jak se jí bránit, jak nebezpečné může být umisťování fotek na internet, nebo jak se vyhnout závislostem. Středoškoláci se rámci projektu „Nehodou to začíná“ stali svědky dopravní nehody a učili se správně reagovat a spolupracovat se záchranáři. Speciální program pro děti byl připraven i na víkendové akci, do zábavného vzdělávání se zapojilo více než 1500 dětí. Soutěžilo na jednotlivých stanovištích a děti sbíraly body do Pasu malého záchranáře.

Praktické informace a užitečné rady

Návštěvníci si mohli nechat vyšetřit zrak, protože podle statistik má oči v pořádku méně než 30 % řidičů. Vyzkoušeli si také praktické dovednosti z oblasti sebeobrany, prevence požárů nebo si osvěžili první pomoc. Mnohé z těchto znalostí mohou pomoci zachránit život.

Další ročník

„Jeden ročník skončil, ale pro nás právě začala práce na dalším. Pro další roky bychom chtěli akci rozšířit a nabízet stále atraktivnější program pro diváky. Chceme se zaměřit na další témata související s touto problematikou,“ říká Tomáš Hübl, a dodává: „Oslovuje nás stále více škol i mimo Prahu 7, a tak bychom chtěli nabídnout školení v rámci Týdne hrdinů i jim. Rádi bychom také ocenili děti, které významným způsobem přispěly k bezpečnosti nebo záchraně života.“

Více informací o akci na www.vystavistepraha.eu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama