reklama

„Hledá se český kuchař!“ Velká Británie navýšila míst v gastronomii pro Čechy meziročně o 40 procent

reklama

V zemi, která zrodila takové kuchařské hvězdy jako Jamie Oliver nebo Gordon Ramsay, je hlad po českých kuchařích. Šéfkuchaři ve Velké Británii chtějí do svých kuchyní šikovné Čechy a Češky a dávají jim přednost i před zájemci z Itálie nebo Španělska. Důvod? Češi se umí otáčet v kuchyni a nebojí se ani náročné práce. Nabídka pozic pro české kuchaře teď meziročně vzrostla o 40 procent.

Jakub se po absolvování oboru kuchař-číšník rozhodoval co dál. Variantu začít hned pracovat jako kuchař v některé z restaurací v Česku nakonec zavrhl a odjel získat praxi do Velké Británi – konkrétně do hotele v hrabství Worcestershire nedaleko Birminghamu. „Práce je náročná, ale považuji to za cennou životní zkušenost a rozvoj svých vlastních dosavadních zkušeností, které budu moct později využít během své budoucí kariéry,“ popisuje svoje první zážitky po nástupu na pozici pomocného kuchaře Jakub. Nabídka britských hoteliérů, kteří se do svých kuchyní snaží nalákat co nejvíce šikovných Čechů, zaujme stejně jako Jakuba každý rok stovky mladých lidí. Drtivá většina z nich – přibližně 80 procent – má čerstvě dokončené gastronomické vzdělání, ale chce na sobě nadále pracovat a především načerpat inspiraci. Velká Británie je pro ně lákadlem i kvůli možnosti zdokonalit svoji angličtinu. Pobyt zemi je výhodný i díky přímému a cenově dostupnému leteckému nebo autobusovému spojení.

Oboustranné výhody

„Starám se o umísťování českých studentů a absolventů v britských hotelech už 11 let. Britští šéfkuchaři opakovaně vyžadují Čechy pro jejich nadšený a zodpovědný přístup k práci stejně jako pro jejich touhu učit se nové věci,říká Irena Slota z agentury PEC Hotel Staff a dodává, že výhody pobytu jsou oboustranné: Mladí Češi, kteří se rozhodnou získat praxi ve velmi konkurenčním a náročném sektoru jako je britské pohostinství, se naučí jak poskytovat skvělý servis a jak neustále vylepšovat svoje dovednosti tváří v tvář zákazníkovi. Tyto zkušenosti jsou snadno přenosné a vyhledávané ze strany zaměstnavatelů.“ Vysokou poptávku po českých kuchařích potvrzuje i jeden z největších českých zprostředkovatelů pracovních pobytů, STUDENT AGENCY. „Zájem o české kuchaře je letos obrovský – počet volných míst v tomto pracovní programu, které můžeme aktuálně nabídnout českým kuchařům, meziročně vzrostl o 40 procent. Jakmile se nám přihlásí zájemce o pozici kuchaře ve Velké Británii, jsme mu schopní do týdne najít umístění a vyřídit všechny formality. Během dalších dvou týdnů tak může kuchař odjet,“ potvrzuje Martina Květoňová, manažerka pracovních pobytů STUDENT AGENCY.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama