reklama

Hrát v triu je velký dar, říká Barbora K. Sejáková

reklama

Koncertem Tria Bergerettes (Barbora K. Sejáková – klavír, Daniela Oerterová – housle, Tomáš Strašil – violoncello) 14. ledna 2019 v 19 hodin v Domě kultury města Ostravy pokračuje komorní cyklus koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava. Jeden z našich nejzajímavějších komorních souborů do Ostravy přiveze díla Josefa Suky, Vítězslava Nováka, Luboše Sluky a večer uzavře provedením Dvořákova známého klavírního tria zvaného Dumky.

Poněkud neobvyklé jméno má soubor podle názvu klavírního tria Bohuslava Martinů, když mu jej po vítězství v soutěži B. Martinů roku 2001 navrhl belgický muzikolog Harry Halbreich. Trio vzniklo v roce 2001 a hned v prvním roce svého uměleckého působení dokázalo získat cenu za nejlepší interpretaci skladby Bohuslava Martinů ve zmíněné soutěži.

V roce 2002 se v soutěži „Melbourne International Chamber Music Competition“ probojovalo mezi 25 nejlepších trií z celého světa.
„Hrát v triu to je velký dar,“ říká Barbora K. Sejáková a dodává: „Kolegové vás nejen podrží, když je třeba, ale také inspirujeme jeden druhého. Už od studentských let si uvědomuji, že tahle spolupráce, ten souzvuk, ten tvar, to je to nejkrásnější. Scházíme se pravidelně. Výborných trií je totiž spousta, takže je složité se na koncertním trhu uplatnit. Člověk se musí hodně snažit, musí přicházet stále s novými projekty, pořád vymýšlet něco zajímavého, co ti ostatní nemají.“

Trio Bergerettes vystupuje na mezinárodních hudebních festivalech, představilo se v koncertním cyklu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, nahrává pro Český rozhlas.

Jeho repertoár zahrnuje nejvýznamnější díla světové triové literatury s důrazem na českou tvorbu romantickou i tvorbu skladatelů 20. a 21. století (kompletní B. Martinů, L. Sluka, M. Slavický, současný norský skladatel L. Thoresen ad.).

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama