reklama

Hvězdy Modrého kódu ve spolupráci s Českým červeným křížem zachraňují životy

reklama

Televize Prima přichází se startem nové sezóny seriálu Modrý kód s novinkou. Ve spolupráci s Českým červeným křížem připravila osvětovou kampaň základů první pomoci s názvem„Když jde o život“. Už od úterý 9. ledna tak diváci můžou pravidelně potkávat na televizních obrazovkách své seriálové hrdiny v několika spotech, ve kterých názorně provedou život zachraňující úkony.

Těšit se přitom mohou na herce Marka Němce, Sabinu Laurinovou, Jiřího Štěpničku, Evu Josefíkovou a Kristýnu Frejovou, kteří na place téměř denně zachraňují lidské životy. Ustáli by ale podobné krizové situace i v reálném prostředí?

„Dokázal bych poskytnout první pomoc. Jednak už v dětství jsme měli nějakou brannou výchovu a pak na vysoké škole (na Divadelní akademii) jsme měli jednou týdně povinný předmět vojenskou výchovu a na konci jsme absolvovali měsíční soustředění. A jako vojáci jsme byli u lékařů, tehdy se jim říkalo „Lapiduši“, a tam jsme se spoustu věcí naučili, i když se také spousta věcí změnila – například už se nedává dýchání z úst do úst,“ řekl představitel primáře Jiřího Bojana Jiří Štěpnička, který své znalosti naštěstí využil jen v případě drobných poranění svých dětí.

Proto ho občas některé scény v seriálu Modrý kód pěkně překvapí. „Někdy mě to šokuje, ale podle autorů je to údajně podle opravdových příběhů – například, když se milenecký pár dostane do situace, že jsou uzavření v montážní pěně,“ přiznal herec. Nejen u sebe, ale ani doma žádnou osvětu šířit nemusí, neboť pochází z lékařské rodiny, kde má kolem sebe šest zdravotních sester a medicínu vystudoval také jeho syn Jakub.

Pozadu nezůstává ani představitelka lékařky Vlčkové Kristýna Frejová, která aktivně praktikuje adrenalinové sporty jako například freediving (potápění bez dýchacího přístroje) nebo horolezectví, při nichž se člověk může dostat do vážného nebezpečí. „Myslím, že mám trénink v tom, abych nepropadla hysterii v krizových situacích. Naštěstí ještě nebyla příležitost si to ověřit, ale každopádně po čtyřhodinovém školení, které jsme před touto kampaní absolvovali, věřím, že kdyby k něčemu takovému došlo, tak jsem připravená,“ řekla herečka.

Jednou se ale ocitla v dramatické situaci, kdy se jí její znalosti vyplatily a zachránila život své kamarádky. „Byla jsem u cévní mozkové příhody, která se stala velmi nečekaně mojí velmi mladé kolegyni, maskérce, během zájezdu s divadlem mimo Prahu. S ostatními kolegyněmi, např. S Klárkou Cibulkovou, jsme ji dostali do nemocnice v Prostějově a opravdu se pak ukázalo, že měla velkou kliku. A to původně chtěla jít do nemocnice až po příjezdu do Prahy. Přitom zrovna u cévní mozkové příhody je to otázka několika minut,“ vyprávěla Frejová.

Stejnou vášeň k adrenalinovým sportům s ní sdílí i její dcera Rachel, a proto je pro herečku velmi důležité, aby se i ona vzdělávala v poskytování první pomoci. „Domluvila jsem se s Honzíkem z Červeného kříže (školitel Jan Pospíšil, pozn. red.), protože jeho žena provádí školení pro děti tak, aby tomu rozuměly. Ve škole se něco také dozví, ale když jsem se jí ptala, jaká je tam osvěta, tak mi řekla, že jim poradili, že když vidí člověka v bezvědomí, tak mají prvně zavolat záchranku. No myslím si, že tohle děti v jedenácti letech už vědí a mohly by se dozvědět víc,“ řekla herečka.

Od nebezpečných sportů svou dceru neodrazuje, ba naopak. Myslí si totiž, že ji v krizových situacích můžou tyto zkušenosti zachránit dokonce život! „Učí se tam nějaké týmovosti a zodpovědnosti, protože jak v tom lezení, tak potápění musíte mít vždycky někoho, kdo vás jistí. Máme doma také šedesátimetrové lano, protože jsme bydlely ve čtvrtém patře bez výtahu a vím, že kdyby se cokoliv stalo, tak se Rachelka umí slanit a může pomoci sobě i někomu jinému. Nebo kdyby se ocitla pod vodou, tak nemusí panikařit, protože má dvě minuty času, na které je zatím vytrénovaná. To je i důvod, proč jsme se na tyto sporty asi daly,“ dodala.

Riziko ztráty vědomí z důvodu nedostatku kyslíku si ale dobře uvědomuje. Ani to ji ae od tohoto sportu neodradí. „Mně se to nestalo, ale bohužel se to stalo našemu kamarádovi, který byl jeden z nejtalentovanějších freediverů v Česku a bohužel to nepřežil. Ale o to víc instruktoři apelují na to, že nikdy nesmím přeplavat ani bazén, aniž bych informovala někoho dalšího,“ dodala.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama