reklama

I 1. republika má své třinácté komnaty

reklama

Galerie Tančící dům se od 3. května do 25. října přenese v čase do období První republiky. Tato slavná éra Československa vymezena lety 1918 až 1938 je zobrazena v expozici s názvem 13 komnat První republiky a je rozdělena do celkem třinácti sekcí, které symbolizují specifické tematické okruhy od filmu a umění, přes módu či sport, až po politiku a podnikání.

Mezi návštěvníky slavnostní vernisáže byl velký zájem o dobové oblečení. Tehdejší módu přiblíží kostýmy z úspěšných filmů a seriálů z produkce České televize a návrhy slavné československé návrhářky Hany Podolské. „Maminka tu módu nosila. Já ji už bohužel znám jen z fotografií. Ale pár kousků po babičce a mamince jsem si schovala. Škoda, že jsem si dneska nevzala klobouk z té doby, který mám doma,“ řekla Helena Vondráčková.

Jako ryba ve vodě se na výstavě cítil i herečka a výtvarnice Iva Hüttnerová. „Já si dobu 1. republiky idealizuji. Asi jako skoro každý z nás. Měla jsem štěstí, že jsem mohla mluvit s prvorepublikovým hercem, elegánem Svatoplukem Benešem. Vyprávěl, kde si nechával šít šaty a jak vybíral kravaty. Nebo herečka Zita Kabátová, která si noblesu a eleganci zachovala až do vysokého věku,“ vzpomínala Iva Hüttnerová a se smíchem dodala, „já jsem také sběratelka, ale moje sbírka vypadá jako vetešnictví. To tady je to vše elegantní a důstojné.“

A jak se dívá na období mezi válkami mladá generace? To zpěvák Adam Mišík má jasno! „Tehdy atmosféra filmování byla úplně jiná než dnes. Tenkrát herec byl někdo. A večírky byly také více bujaré. Hvězdy si to prostě dokázaly užít.“

Skvosty, jako jsou původní loutky a kresby slavných tvůrců Jiřího Trnky, Josefa Lady a Josefa Skupy, magické dílo fotografa Františka Drtikola, práce Josefa Čapka, rodinné vozidlo továrníka Waltera, dobové hračky či vlastní nábytek Emy Destinnové obdivovali například i Tomáš Řepka, Kateřina Kristelová, Zdeněk Podhůrský a další. Vernisáž moderovala Veronika Žilková.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama