reklama

Jak hormony ovlivňují naši pleť? Antikoncepce, těhotenství, menopauza…

reklama

Hormony ovlivňují v našem těle mnoho, od nálady až po stav pleti. Na pokožku mají velký vliv především v období puberty, menstruace, během těhotenství nebo v reakci na antikoncepci.

Snad nejčastěji se hormonální nerovnováha na naší pleti objevuje v podobě akné na obličeji, zádech a dekoltu. V souvislosti s hormonálními změnami je typickou lokalitou brada a čelist. Léčba je rozdílná u akné v dospělosti či v pubertálním věku. Nevhodná je také kosmetika pro akné v pubertě. „Ta pleť zbytečně vysušuje a může stav ještě zhoršit. Zásadní je také v žádném případě projevy akné „nevymačkávat“,“ říká MUDr. Zuzana Macková z Perfect Clinic Dermatology a pokračuje: „Doporučuji vyšetření dermatologem a nastavení vhodné terapie. Velmi důležitá je péče o pleť doma. Je nutné vybrat nedráždivou jemnou a nekomedogenní kosmetiku, která efektivně, ale šetrně ošetřuje pokožku. Zásadní je dokonalé odličování a čistění jemným nedráždivým prostředkem. Dále důsledná hydratace a exfoliace. Při osobní konzultaci vybereme nejvhodnější péči prototypu pleti. Dle stavu akné po konzultaci pak doporučíme účinnou léčbu předepsanou na recept: retinoidy, antibiotika, benzoylperoxid a další účinně látky, aplikované lokálně, nebo při vážnější formě akné volíme léčbu celkovou. Velmi účinný je také chemický peeling.

Akné vs. antikoncepce

Na tvorbu akné má také vliv hormonální antikoncepce. Především její vysazení. Zde nejčastěji do 2-3 měsíců od ukončení, dochází ke zvýšenému účinku androgenu a k nadprodukci kožního mazu a dochází ke vzniku akné. Před tím, než přestanete brát antikoncepci, tak konzultujte „svojí“ pokožku s kožním lékařem. Ten doporučí vhodné dermo-kosmetické přípravky k čištění pleti. Na výrazné akné je vhodné ošetření speciálním laserem (např. Smoothbeam). Ten sníží tvorbu mazu a omezí růst mikrobů na kůži.

Nečekané ochlupení

Někdy se  ale může jednat o vážnější zdravotní problém. Tento stav může vyvolat například syndrom polycystických vaječníků, některé nemoci nadledvin a další… Není ale potřeba ihned vyvolat paniku, třeba u tmavších fototypů Jedním ze signálů nerovnováhy je také  zvýšený růst tmavých chloupků na netypických místech jako je obličej či hruď. Za jejich růstem jsou odpovědné mužské pohlavní hormony.  Malé množství se tvoří i v těle ženy, problém ale nastává když tělo začne produkovat jejich nadměrné množství.  Přirozeně potrápí některé ženy  po menopauze, kdy se objeví hormonální nerovnováha ve prospěch mužských pohlavních hormonů. jsou choupky nad horním rtem zcela běžné. Vhodná je konzultace s dermatologem a dle potřeby podrobnější vyšetření. Nejlépe si s nevzhledným ochlupením pak poradí laserová  epilace která vás problému zbaví natrvalo.

Těhotenství a pigmentové skvrny

Během těhotenství nám zase hormony často způsobí pigmentové skvrny. Na ty trpí až 90 % žen. Během těhotenství není dobré podstupovat laserové či jiné zákroky proti pigmentovým skvrnám, ale po skončení těhotenství jsou ideální procedůry jako je chemický peeling, který pomáhá sjednotit tón pleti.

Menopauza vysušuje pleť Dalším náročným hormonálním období u žen je menopauza. „Zde v souvislosti se změnou hormonů pleti ubývá pevnost, pružnost a není hydratovaná. Pokožka tak ztrácí na svém objemu a pevnosti a v tomto období bývá velmi citlivá a má sklony k větší suchosti. Nejlepším řešením je hloubková hydratace pleti metodou Skinbooster, kdy vpravujeme do pokožky zasíťovanou kyselinu hyaluronovou za pomocí ultratenkých jehliček nebo kanyly. Plet dostává doslova hydratační šok a zároveň jí vizuálně omladíme,“ vysvětluje MUDr. Zuzana Macková z Perfect Clinic Dermatology.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama