Jak jsou na tom herci se znalostí dějin?

Autor: dne 2 srpna 2018

Seriál Skautská pošta 1918, který připomíná zásadní pomoc skautů při vzniku Československa a další historické mezníky, se právě natáčí na Kavčích horách. Česká televize začne seriál vysílat v září v rámci oslav stého výročí vzniku Československa na programu ČT :D.

„Skauti sehráli v prvních dnech po vzniku samostatného státu velmi důležitou roli, protože zastoupili například nefunkční poštovní služby,“ vysvětluje výkonný ředitel ČT 😀 Petr Koliha a dodává: „Proto jsme se rozhodli ukázat tu dobu právě jejich optikou a v šestnácti dílech seriálu přiblížit zásadní okamžiky po osmadvacátém říjnu a představit i hlavní postavy skautingu, kterými byly například A. B. Svojsík nebo tehdy jedenáctiletý Jestřáb.“

V roli pradědečka, jehož vzpomínky ožívají přímo před zraky vnoučat, se představí Pavel Zedníček. Zavede děti třeba za Karlem Kramářem, kterému prý jako skaut předával důležitou zásilku. „Mně se na mé postavě líbí ten věk. Na 116 let vypadám dobře, ne?“ smál se herec. „Zábavnou formou přibližujeme malým divákům historii skautingu a tohoto historického období, v kterém figurovali Karel Kramář, Ema Destinnová, Jiří Wolker a další,“ vysvětloval Pavel Zedníček na natáčení třetího dílu.

Jeho vyprávění občas usměrňuje babička v podání Nadi Konvalinkové: „Jsem ráda, že se formou pohádkového vyprávění děti přenesou do důležitých okamžiků našeho národa a věřím, že jim to utkví v paměti. Líbí se mi, že je fantazií vyprávěno něco, co by se ve škole mohlo státi nudou,“ řekla herečka. „Babička se zapojí do hry, sice jim většinou vynadá za nepořádek, který vytvořili při té hře, ale také je velice humorná. Převlíkne se například za indiánku a zpívá ruské písně, když vaří bořšč,“ prozradila Konvalinková, která stejně tak jako Pavel Zedníček do skautu nechodila. „Za mé doby už byl zrušený skauting. Nás akorát šátkovali, to byl Svaz české mládeže,“ vysvětlila herečka.

A jak jsou na tom herci se znalostí jednoho z nejdůležitějších mezníků v české historii? „Nic jsem o tom nevěděla, protože chodím do čtvrté třídy a informace jsem se dozvěděla, až když jsem si ten text přečetla. A je to hrozně zajímavé,“ řekla Marie Němcová, představitelka zvídavé vnučky Báry.

„Věděl jsem základy, třeba že se to stalo v roce 1918, ale nevěděl jsem nic o skautské poště,“ přiznal Matěj Havelka, představitel vnuka Tomáše. „Já jsem třeba nevěděla, že pana Kramáře zachránila peněženka, když ho chtěli zastřelit,“ přidala se zase Naďa Konvalinková. „Ukáže se tam celá škála důležitých politiků spjatých se skautským hnutím, jako Tomáš Garrigue Masaryk, Karel Kramář a Jiří Stříbrný. Pak jsou tam i takové významné osobnosti, o kterých se tolik neví, že byli ve skautu, například Antonín Benjamin Svojsík, Eduard Štorch nebo Jiří Wolker,“ říká dramaturg Jan Gregor.

Těšit se můžeme na 16 dílů, kdy se pokaždé seznámíme s jinou historickou postavou. V rolích významných osobností českých dějin se představí například Aleš Háma, Jaromír Meduna, Saša Rašilov, Petra Nesvačilová, Marek Adamczyk, Petr Stach a další. Na vývoji pořadu spolupracuje Česká televize s organizací Junák – český skaut.

Foto: Herminapress

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit Přihlášení

Napište odpověď