reklama

Jak posílit imunitu? Čerpejte energii ze slunce i přírody

reklama

Posilovat imunitu se vyplatí i v těchto dnech. Skoro měsíční pauza od sportování a dalších aktivit vyvolaná nouzovým stavem, může mít vliv i na náš imunitní systém, zvláště pokud jsme převážnou část trávili doma na gauči u televize a nedbali ani principů zdravého stravování. S posilováním imunity pomůže pobyt na sluníčku, otužování i vitamíny a bylinky.

Vystavte se sluníčku, načerpejte vitamín D

Sluneční paprsky mají pozitivní vliv nejen na naše fyzické zdraví, ale také na naši psychiku a dobrou náladu. Mimo jiné totiž zásobují lidský organismu vitamínem D. „Vitamín D je nepostradatelný nejen pro zdraví našich kostí a zubů, ale pomáhá udržovat zdravé také naše svaly, srdce, mozek i imunitní systém. Do značné míry je na něm závislá i naše dobrá nálada,“ říká MUDr. Michaela Vančatová. Udělejte si denně několik minut čas a vystavte se léčivé síle slunečních paprsků. Pro tvorbu vitamínu D postačí na slunci 15 minut.

Otužujte se

Postupným otužováním posílíte nejen svou imunitu, ale celkově podpoříte svůj metabolismus. Při otužování se navíc vyplavují i endorfiny (hormony štěstí), takže se vám v pochmurných dnech zlepší i nálada. A jak na to? Začněte postupně ve sprše, ubírejte teplou vodu, až vydržíte pod proudem studené vody. Nejlepší je zařadit otužovací rituály hned po ránu.

Jezte ovoce a zeleninu, nadopujte se „céčkem“

Pomeranče, mandarinky, citróny a další citrusy jsou plné vitamínu C. Dopřát si je můžete klidně samotné, formou fresh juiců, jako neslazené limonády nebo třeba do čajů. Ještě větší nálož vitamínu C pak tělu dodá rakytník. Ten můžete zkusit formou tinktury, olejů nebo pro děti i ve formě lízátek. Vitamíny C pak kromě ovoce najdete i v zelenině, například v červené paprice, brokolici nebo růžičkové kapustě.

Síla výtažků z rostlin

„Imunitu je důležité posilovat nejen dostatečným přísunem vitamínů, ale také správně zvolenými výtažky z rostlin a bylinek. Ty jsou vhodné ve formě olejů, jako je například měsíčkový nebo rakytníkový olej, vhodná je také echinacea, kterou lze užívat v různých formách – jako čaje nebo tinktury. Imunitu oslabuje také nedostatečný spánek a zvýšený stres. Doporučuji proto kombinaci rostlin a vitamínů jako jsou například extrakty z černého bezu a křenu, ale také vitamín B12 přispívající ke snížení míry únavy a vyčerpání. Vyzkoušet můžete třeba ústní spreje Immunospray, nebo Immunospray KIDS, který je vhodný i pro malé děti,“ říká PharmDr. Petr Fifka, Silvanols.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama