reklama

Jak se lišíme z pohledu trhu práce od Slovenska? Nabídka míst je podobná, na Slovensku jsou větší platové rozdíly mezi Bratislavou a regiony

reklama

Češi i Slováci si v těchto dnech připomínají 100. výročí vzniku společné Československé republiky. Již více než čtvrt století ale jdou obě republiky vlastní cestou, v čem si zůstáváme podobní? Analýza portálů Profesia a Platy v ČR a SR odhalila, jak vypadá porovnání z pohledu trhu práce.

Platy a mzdy jsou u nás vyšší

Průměrný základní hrubý plat Čechů je podle portálů Platy.cz a Platy.sk v současné době 32 830 Kč, na Slovensku to je 1207 eur (31 177 Kč). Výdělek v ČR je tedy v průměru o 5,3 % vyšší.

Bratislava je Česku nejblíže, ostatní regiony jsou na tom hůř. Rozdíl mezi průměrným základním platem Bratislavana a Pražana představuje 1,9 %. Zaměstnanec v Praze tak má na své výplatní pásce v průměru o 672 Kč více než ten v Bratislavě.

Platové rozdíly jsou ale výrazně vyšší, pokud porovnáme regiony mimo hlavní město. Rozdíl mezi Slovákem a Čechem je v tomto případě 11,5 %, což je 2 996 Kč.

Příčinou je především to, že na Slovensku jsou výrazně větší rozdíly mezi Bratislavou a regiony. Zatímco diference mezi průměrným základním platem v Bratislavě a mimo hlavní město je více než 36 %, mezi Prahou a zbytkem republiky to je jen necelých 25 %.

Podobná struktura pracovních míst

Česko-slovenská analýza sledovala také strukturu pracovních míst v roce 2018. Údaje pracovních portálů Profesia.cz a Profesia.sk ukazují, že v TOP 3 na Slovensku i v České republice jsou stejné pozice.

Shodné je i to, že v hlavních městech je více administrativy. Jinými slovy – v Praze i v Bratislavě v inzerci volných pozic převažují ty v administrativě. V ostatních regionech pak na Slovensku i u nás převažují nabídky práce ve výrobě a prodeji.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama