Pejsky, především ve starším věku, často trápí problémy tykající se zubů či dásní. Věděli jste, že skoro každého druhého pejska trápí záněty dásní? A ty mohou mít nehezké zdravotní následky. Péče o psí chrup by proto měla být samozřejmostí již od štěněčího věku.
Psi si na rozdíl od lidí většinou nečistí zuby každý den, je tak důležité o jejich zdraví pečovat vhodnou stravou, pamlsky a samozřejmě i pravidelnými kontrolami u veterináře. Pejska může trápit zubní kámen, záněty dásní či závěsného aparátu. Všechny tyto komplikace mohou v pozdějším stádiu přinést nepříjemné bolesti, zdravotní obtíže v podobě infekce včetně celkového vypadání zubů.
Péče od štěněte
Máte-li doma malého pejska, tak ho již od štěněčího věku zvykejte na to, že mu občas budete zuby čistit speciálním gumovým kartáčkem. Sice se mu to nejprve nebude líbit, ale časem si zvykne. Zuby čistěte za pomoci speciální psí zubní pasty (ta navíc psům většinou i chutná). Nikdy nepoužívejte lidské zubní pasty. Mohou podráždit žaludek, a také nehezky štípou. Pokud nemáte gumový kartáček můžete zkusit i malý měkký dětský kartáček. Připravte se ale na náročnou koordinaci s pejskem, která lze ovšem časem bez problémů nacvičit. Zuby je ideální čistit 4 až 5 x týdně.
To, že chrup pejska není v pořádku signalizují:
Výraznější zápach z tlamy, zarudlé dásně, hnědo žlutý povlak na zubech. Pozorujte také, zda pejsek při přetahování nemá od dásní zakrvácené hračky. V pozdějších fázích již pejsek odmítá tvrdou stravu, protože ho zuby při jídle bolí.
Kousat, kousat, kousat
Celoživotní psí prevenci k zdravému chrupu je kousání a okusování. Psi navíc tuto činnost přímo zbožňují. Nemusíte zvířatům dávat k okusování své nové boty, ale mějte doma dostatek vhodných psích hraček, které může pes žvýkat. Žvýkací pohyb dobře masíruje dásně a preventivně pomáhá proti zánětům. „Pejskům také z tohoto důvodu více prospívají granule. Mají tvrdou konzistenci a tím pádem dobře masírují dásně a čistí zuby od zubního plaku. Vhodné jsou granule lisované za studena, jsou tvrdší, a tím čistí přirozeně mechanicky chrup psa. Dobré je také pravidelně dávat psovi speciální kousací pamlsky.
Tím, že je pejsek bude chroupat, si nejen masíruje dásně, ale pomáhá odstraňovat i zubní kámen a zároveň posiluje svalstvo v tlamě. Navíc se psům během chroupání vyplavuje endorfin, tzv. hormon štěstí. Vždy ale sledujte složení pamlsků. Měly by být bez chemie, cukru a neměly by být příliš tučné, “ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz a pokračuje „pozor dejte ale na kosti. Vždy dávejte psovi kosti syrové, nikdy ne třeba pečené, např. od vašeho oběda. Takto tepelně upravené kosti se mohou rozštěpit a poranit psovi žaludek.“ Prevence je velmi důležitá, protože nemoci zubů postihují především starší pejsky, a u těch již může být rizikové veterinární odstranění zubního kamene. To se totiž provádí v částečné anestezii, a ta nemusí být pro všechny pejsky v určitém věku již vhodná.