reklama

Jak si poradit s nachlazeným pejskem?

reklama

S příchodem studenějšího období přicházejí také chřipky a častější nachlazení, která ohrožují nejen lidi, ale i domácí zvířata. Především pak pejsky.  

Nachlazení se u psů projevuje, kašlem či kýcháním. Zvíře je také více netečné a bez energie. Běžné nachlazení by mělo přejít do týdne. Zkraťte procházky na minimum, raději psa nepouštějte z vodítka, aby příliš „nelítal“. Důležitý je klidový režim.

Psí angína

Pokud se k příznakům nachlazení přidá i hnisavý výtok z očí nebo je psovi více cítit z tlamy, tak se může jednat i o psí angínu. Zde je potřeba dojít k veterináři, který určí správnou léčbu.

Zákeřný psincový kašel

Nejvíce se nachlazení projevuje tzv. psincovým kašlem, ten je jako klasická chřipka kapénkovou infekcí, takže si ji pejsci přenáší mezi sebou: olíznutím, očicháním nebo i s kontaktem místa, kde nemocný pejsek vykonal potřebu. Nemoc se též často přenáší na hromadných akcí a výstavách. Je-li váš pes nemocný, tak ho rozhodně mějte na vodítku a snažte se zabránit vzájemné interakci zvířat.  

Psincový kašel se samozřejmě projevuje především kašláním, které často zní, jakoby pejskovi něco zaskočilo nebo se něčím dávil. Pokud je pes nemocný delší dobu, má opravdu dlouhé záchvaty kašle a připojila se i horečka, je dobré zajít k veterináři, který nasadí antibiotika. Zanedbané nachlazení může přejít i v zápal plic nebo zánět průdušek. Pokud ale průběh nemoci není příliš závažný, je dobré nechávat pejska v klidu v teple domova, chodit s ním na krátké procházky pouze k vykonání potřeby. Doma by měl mít pelíšek na teplém místě a nedávat mu příliš ledovou vodu do misky. To by se mělo dodržovat po celý rok. 

Vitamín C prospívá i psům

„Je dobré během nemoci pejskům podávat více vitamínu C a podpořit tak jejich imunitu. Vyrábějí se i speciální sirupy vhodné pro psy s nachlazením. Vhodný je například jitrocelový nebo echinaceový sirup. Při nachlazení je vynikající také heřmánek. Pokud má například pejsek rýmu, dejte mu do pelíšku pár kapek heřmánkové tinktury,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů.

V rámci prevence by měl pejsek dostávat celoročně kvalitní stravu a dbát byste měli také na to, aby pejsek neměl přebytečná kila navíc. Tělo tlustších pejsků má horší obranyschopnost a tím pádem větší sklony k nachlazení.

„Pokud má pejsek tendenci k nadváze, zkuste vyměnit granule pro dospělé psy za produkt s označením light. Spousta značek obsahuje light granule ve své produktové řadě, takže obvykle nebudete muset měnit recepturu nebo oblíbenou značku granulí. Na psí imunitu jsou vhodné také bylinky. Vhodnou formou jsou například holistické granule, které obsahují bylinky pro podporu imunitního systému,“ dodává odborník na výživu psů Martin Pučálka.  Bylinkami také můžete pejskovi krmení posypat. Ideální je bazalka, především při psincovém kašli. Šípek obecný zase obsahuje spoustu vitamínu A a C. Má-li pejsek střevní potíže, pak mu dejte do krmení trochu oregana. 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama