reklama

Jak si poradit s obezitou koček? Nadváhou trpí až 50 % koček chovaných doma

reklama

Domácí kočky zrovna nepatří k „největším sportovcům“. Často tak u nich bývá problém s jejich nadváhou a ta může vést k mnoha zdravotním komplikacím. Navíc kočky, které trpí obezitou umírají mnohdy dříve než zdraví jedinci. Kila navíc trápí nejvíce kastrované kočky, u kterých kvůli hormonálním změnám roste váha rychleji.

Kočka chovaná doma si dá jídlo a pak se jde koukat z okna, pak se zase nají a jde se opět někam koukat…, dalo by se s nadsázkou napsat. Pravdou ale je, že kočky, které máme doma mají díky nedostatečnému pohybu velké tendence k nebezpečné obezitě. K té samozřejmě přispívá i špatně zvolená strava, protože příjem energie je u nich většinou větší než její výdej.

Prozkoumejte žebra

A podle čeho poznáme nadváhu u kočky? Samozřejmě největším ukazatelem je samotná váha a pouhý pohled na zvíře. Často ale pomůže i to, když se pokusíte kočce nahmatat žebra. Pokud se vám to již díky tukovým polštářkům na těle nepodaří, je velká pravděpodobnost, že kočka trpí nebezpečnou nadváhou. Dalším symptomem je i pohybová apatie a častější spánek.

Pozor na rychlé a nezdravé hubnutí

Má-li vaše kočka problémy s váhou, tak rozhodně není (stejně jako u lidí) dobré řešení nastolit striktní dietu a omezit krmivo. Jejich metabolismus by se tím mohl nehezky „rozhodit“ a mohl by nastat hyperglykemický šok. Při rychlé tukové změně navíc u kočky může dojít i k jaterní lipidóze (ztučnění jater), ta může při neléčení vést až ke smrti zvířete. Výrazněji snižovat váhu u koček je proto důležité pomalu a po poradě s veterinářem.

Obecně je ale dobré nejprve u kočky omezit pamlsky. „Případně je vyměňte za netučné sušené maso.  Na kvantitě jídla neubírejte spíše porce rozdělte na několik denních dávek (3x až 4x denně). Krmivo by nemělo obsahovat vysoký obsah tuku, chemická dochucovadla, obiloviny či sóju. Vhodným řešením je přidat do stravy i probiotika, která pomohou s imunitou a dodají energii metabolismu. Rozhodně kočky nekrmte žádným „lidským“ jídlem,“ říká odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Kočku také před jakýkoliv velkými změnami v jejím jídelníčku vezměte k veterináři, ten vám nejlépe poradí, jak zdravě postupovat a zda vaše kočka opravdu potřebuje hubnout.

Ve dvou se to lépe táhne hubne

„Pokud má kočka například jen mírnou nadváhu tak můžete suché krmivo (které má více energie) nahradit kapsičkami (mokrým krmivem), to má díky většímu obsahu vody méně kalorií,“ dodává odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Během dne zkuste kočku co nejvíce zabavit a zvýšit tak její energetický výdej. Pořiďte jí nové hračky, se kterými se zabaví a nebude pak tolik žádat pamlsky. Ideální je, když jsou kočky dvě.  Mají pak větší tendence k pohybu a zvyšují si svůj energetický výdej, a tudíž se i zrychluje hubnutí.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama