reklama

Janáčkova filharmonie zahraje světové taneční hity s DJ Lowou

reklama

Janáčkova filharmonie Ostrava připravuje ve spolupráci s pořadateli hudebního festivalu Štěrkovna Open Music agenturou New Wind Prodiction zcela mimořádný projekt. Orchestr zahraje společně se špičkovým DJem Lowou, ředitelem tanečního rádia Helax, který získal řadu titulů v oblasti technického DJingu.Na repertoáru budou mít během hodinu a půl trvajícího energického setu největší hity světové taneční hudby. Například písně francouzského dua Daft Punk, amerického producenta Rogera Sancheze či legendárních uskupení jako The Chemical Brothers či The Prodigy. Premiéra se uskuteční nejpozději v létě 2019 právě na festivalu Štěrkovna Open Music.

„Při přípravě festivalu Štěrkovna Open Music se v posledních letech snažíme program okořenit řadou mimořádných projektů. Symphonic Dance Music je jedním z nich. Právě takovými počiny se chceme odlišit od konkurence a nabídnout posluchačům to, co jinde neuslyší,“ řekl za pořadatele festivalu David Moravec. „Věříme, že spojení špičkového orchestru, špičkového DJ a velmi kvalitní doprovodné kapely vytvoří zážitek, o kterém se bude hodně mluvit a projekt pak zamíří i za hranice Moravskoslezského kraje a ČR,“ dodal další jednatel společnosti New Wind Production Matěj Ostárek.

Role DJ se s chutí zhostil Lukáš Ščurek. Ředitel tanečního rádia Helax a zároveň jeden z nejvíce oceňovaných tuzemských DJs. „Vybral jsem pro pro projekt tři desítky kultovních skladeb světové taneční scény, které jsou dle mého úsudku tím nejlepším od 90. let. Z nich vytvoříme devadesát minut dlouhou audiovizuální show. S písněmi budeme pracovat různě. Některé použijeme celé, u jiných třeba jen hlavní motiv. Hlavní myšlenkou je se skladbami pracovat tak, aby celý projekt měl stále prvky a charakter DJ setu,“ vysvětlil DJ Lowa. Dodal, že celý projekt bude doplněn o působivou laserovou show a projekce na obřích LED obrazovkách.

Nové aranže pro Symphonic Dance Music připravuje Jan Lstibůrek.Baskytarista ze skupiny Tomáše Kluse na spolupráci kývl bez přemýšlení. „Je to pro mě obrovská výzva. Něco, co snad u nás nemá obdoby. U toho jsem prostě chtěl být,“ řekl hudebník, který sklidil uznání kritiky už za symfonické úpravy písní Tomáše Kluse. „S Lukášem jsme se několikrát potkali. Postupně se seznamuji se způsobem jeho práce. Zjišťuji, co vše si můžeme dovolit a kam až mohu při psaní aranží zajít,“ dodal muzikant, který dostal na starost i složení doprovodné kapely. „Hledali jsme špičkové hudebníky a věřím, že se nám náš band opravdu povedl seskládat,“ dodal. Složení kapely i obsazení pěveckých partů pořadatelé zveřejní do konce roku.

Ani ředitel Janáčkovy filharmonie Jan Žemla se příliš nerozmýšlel, zda se s orchestrem do takového dobrodružství pustí. „Reagoval jsem pozitivně už na první podnět. Naše filharmonie v posledních letech má z podobných ne úplně klasických projektů velké zkušenosti. Ještě nikdy jsme ale nespolupracovali na podiu s diskžokejem. Věřím ale, že se tento projekt zařadí mezi ty úspěšné a neskončí jen u jediného uvedení,“ řekl ředitel Žemla a dodal, že v minulosti už orchestr vystupoval například s Jaromírem Nohavicou, či Vojtou Dykem a B-Side Bandem.

Přípravu projektu podporuje Moravskoslezský kraj. „Janáčkova Filharmonie je něco jako rodinné stříbro Moravskoslezského kraje. Jsme upřímně rádi, že její ambice nespočívají jen v bezchybném uvedení klasických titulů. Právě naopak. Náš orchestr hledá nové výzvy a s nimi posunuje své vlastní hranice. Těšíme se, že Moravskoslezský kraj bude s projektem Symphonic Dance Music reprezentovat skvěle i za hranicemi našeho kraje či v zahraničí,“ řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo.

Projekt Symphonic Dance Music tedy přinese jedinečné propojení špičkového orchestru a DJskéhoumění. Na pódiu se objeví na osm desítek umělců. Celkem se na projektu bude podílet víc jak 110 lidí. Realizační tým zahrnuje nejen orchestr, pro tento účel speciálně sestavenou kapelu a pracovníky techniky a produkce. Připojili se k nim i odborníci na světelné a laserové efekty či autor projekce VJ Martin.

Projekt bude mít premiéru nejpozději v červenci roku 2019 během festivalu Štěrkovna Open Music, který se uskuteční malebném prostředí Hlučínského jezera v termínu od 25. do 27. července. Tímto speciálním projektem vyvrcholí sobotní program a tedy i celý festival.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama