reklama

Jarní menu: Užijte si lahodné pokrmy plné svěžích chutí i lákavých barev ve spojení se skvělým vínem

reklama

Během prvních teplejších měsíců se mění nejen příroda kolem nás, ale s ní i naše chutě. Po dlouhé zimě nás lákají spíše lehčí pokrmy s jarními plodinami, na které jsme dlouhou dobu tak netrpělivě čekali. Konečně si můžeme naplno vychutnat zářivé barvy na talířích a báječná svěží vína ve sklence. Jarní menu ve spojení dobrého jídla a lehkého vína pak vytvoří výjimečný komplexní celek, díky němuž se gurmánský zážitek stane takřka nezapomenutelným. Nechte se inspirovat následujícími recepty.

Krém z mladé karotky s kuřecími knedlíčky, koriandrem a červeným kari

Krém

600 g karotky                                 

1 střední cibule

3 stroužky česneku

10 g zázvoru                  

20 g červené kari pasty           

2 l kuřecího vývaru (lze použít vodu z vaření knedlíčků)

sůl

olej

Knedlíčky

250 g kuřecích prsou

200 ml smetany

1 vejce

1 lžíce sójové omáčky

1 lžíce nasekaných lístků koriandru

1 lžíce nasekané plocholisté petržele

1 lžíce sezamového oleje

sůl                     

koriandr a chilli paprička na ozdobu

Na rozpáleném oleji opečeme dozlatova cibuli a karotku. Přidáme kari pastu, drcený česnek,  nastrouhaný zázvor a vše lehce orestujeme. Zalijeme vývarem, přidáme stonky koriandru a vaříme do změknutí karotky. Následně rozmixujeme do hladkého krému. Kuřecí prsa nakrájená na malé kousky rozmixujeme najemno se smetanou a vejcem. Přidáme koriandr, petržel, sezamový olej a sůl.  Ze vzniklé směsi tvarujeme pomocí dvou lžic noky, které přímo vkládáme do vařící osolené vody. Vaříme cca 5minut. Karotkový krém podáváme s kuřecími knedlíčky, ozdobený lístky koriandru a chilli papričkou.

Tip sommeliera: „Mladá karotka má jedinečný chuťový charakter. Ke krému z ní připravenému se skvěle hodí Bohemia Sekt Prestige rosé brut. Je suchý, s ovocným aroma a jemná pikantní kyselinka příjemně ladí s kořením, které polévka obsahuje,“ říká sommelier Petr Mašek.

Tataki z lososa s avokádem, bílou ředkví a salátem z pšeničných nudlí s koriandrem

400 g filet z lososa bez kůže

Ponzu omáčka

1 dl sójové omáčky

2 lžíce limetové šťávy

2 lžíce třtinového cukru

1 lžíce rýžového octa

avokádo

bílá ředkev

240 g pšeničných nudlí

2 lžíce čerstvého koriandru

100 g mungo klíčků

svazek jarní cibulky

Dresink na nudle

4 lžíce sójové omáčky

4 lžíce ústřicové omáčky

4 lžíce sweet chilli omáčky

2 lžíce sezamového oleje

Filet z lososa vcelku zprudka opečeme ze všech stran a následně ho necháme marinovat v připravené omáčce ponzu (směs sójové omáčky, limetové šťávy, třtinového cukru a rýžového octa), nejlépe přes noc. Nudle uvaříme dle návodu na obalu, scedíme, lehce prolijeme sezamovým olejem (neproplachujeme studenou vodou) a necháme vychladnout. Sójovou, sweet chilli a ústřicovou omáčku spolu se sezamovým olejem přivedeme k varu a vzniklým dresinkem zalijeme již vychladlé nudle. Přidáme nasekaný koriandr, pokrájenou jarní cibulku a mungo klíčky. Podáváme s lososem nakrájeným na tenké plátky, s kousky avokáda a bílé ředkve.

Tip sommeliera: „Tato neobvyklá metoda přípravy lososa si vyžaduje komplexní víno, které disponuje výrazným ovocným aroma se silnými tóny zralého angreštu a černého bezu. Víno Mikulov Sommelier Club Sauvignon 2019 pozdní sběr je plné, šťavnaté víno s dlouhou dochutí, harmonií a znatelným zbytkovým cukrem. Proto zde tento chuťový kontrast bude zajímavým zážitkem,“ radí sommelier Petr Mašek.

Kuřecí supreme plněný olivami a sušenými rajčaty s pečeným little gemem, parmazánem strouhaným vejcem a ančovičkovým dresinkem

4 kuřecí prsa supreme

8 oliv

8 sušených rajčat

máslo

8 ks salátu Little gem

100 g parmazánu

4 vejce

12 plátků slaniny

5 plátků nakrájené bagety/toustového chleba

Dresink:

375 g majonézy

20 g ančoviček

20 g dijonské hořčice

1 lžíce bílého vinného octa

1 stroužek česneku

10 g cibule                     

Olivy a sušená rajčata nasekané na malé kousky smícháme s povoleným máslem a pomocí cukrářského sáčku naplníme připravenou kapsu v kuřecím prsu. Takto připravené prso, nasolíme a opečeme ze všech stran na rozpáleném oleji. Následně dopečeme v troubě na 200 °C cca 8-10 minut. Z majonézy, ančoviček, dijonské hořčice, vinného octa, česneku a cibule pomocí tyčového mixéru připravíme dresink. Vejce vaříme 7 minut, poté je oloupeme a nastrouháme. Bagetu nakrájíme na tenké plátky, které vyskládáme na plech, posypeme trochou strouhaného parmazánu a pečeme v troubě dozlatova společně s anglickou slaninou. Little gem rozkrojíme na čtvrtky a zprudka ho opečeme na másle a lehce osolíme.

Tip sommeliera: „Typicky italská kombinace surovin v tomto receptu si rozhodně zaslouží sklenku Mionetto Prosecco Prestige brut. Je svěží, má krásnou vůni exotického a sadového ovoce a vyvážený poměr cukru i kyselin,“ popisuje sommelier Petr Mašek.

Placičky z falafelu s ředkvičkovým salátem s okurkami a koprovým dresinkem a pita chlebem

Falafel

400 g konzervované cizrny

4 stroužky česneku

2 lžíce koriandru

1 malá cibule

2 lžíce plocholisté petržele

1 vejce

40 g celozrnné mouky

1 zarovnaná moka lžička římského kmínu

sůl

sezam

Salát

200 g zakysané smetany

2 lžíce nasekaného kopru

1 citron          

sůl a pepř

8 ředkviček

1 salátová okurka

125 g mixu salátů

lístky koriandru

olivový olej

4 pita chleby

Slitou cizrnu rozmačkáme vidličkou v míse, přidáme drcený česnek, koriandr, petržel a cibulku nasekanou najemno. Přimícháme mouku, vejce, sůl, římský kmín a necháme 20 minut odpočinout. Ze vzniklé směsi tvarujeme placičky o tloušťce 1 cm, které obalíme v sezamu a smažíme v oleji (nebo pečeme v troubě na 200 °C cca 10-15 minut). Ze zakysané smetany, nasekaného kopru, šťávy a kůry z jednoho citronu připravíme dresink, který dochutíme solí a pepřem. Okurku a ředkvičky nakrájené na plátky smícháme s listy salátu a koriandrem. Promícháme s dresinkem a olivovým olejem. Podáváme s pita chlebem.

Tip sommeliera: „Dietní receptura tohoto pokrmu si bude krásně rozumět s vínem Veltlínské zelené Víno Mikulov Sommelier Club 2017 pozdní sběr. Víno je velmi svěží, má ovocné aroma s nádechem kořenitosti. Minimální zbytkový cukr a nižší objem alkoholu z něj dělají ideálního partnera pro tento pokrm,“ vysvětluje sommelier Petr Mašek.

Jahodová polévka s mascarpone a sněhovými pusinkami

1 kg čerstvých nebo mražených jahod   

200 g cukru

1 lžíce nasekané máty                                      

šťáva z 2 citronů                                 

125 g mascarpone

2 lžíce moučkového cukru

Pusinky

2 vaječné bílky

150 g moučkového cukru

1 lžíce citronové šťávy

čerstvé jahody a máta na ozdobu

Z cukru si v dostatečně velkém hrnci připravíme světle hnědý karamel. Přidáme jahody,  citronovou šťávu a necháme provařit. Poté přisypeme polévkovou lžíci nasekané máty a vše rozmixujeme tyčovým mixérem do hladké polévky. Necháme vychladnout v lednici, ideálně přes noc.  Mascarpone smícháme se dvěma lžícemi moučkového cukru. Bílky, moučkový cukr a citronovou šťávu vymícháme v hustý sníh, který na pečící papír formujeme buď pomocí cukrářského sáčku nebo lžíce do pusinek. V předehřáté troubě je sušíme na 70 °C 2-3 hodiny. Necháme je dostatečně vychladnout. Polévku podáváme s pusinkami, čerstvými jahodami a mátou.

Tip sommeliera: „Ke sladkým pokrmům doporučuji víno s vyšším obsahem zbytkového cukru. K této jahodové polévce tak bude skvěle chutnat šumivé víno Bohemia Sekt Prestige demi sec. Je to víno s výrazně ovocným charakterem, jak ve vůni, tak i v chuti. A vyšší zbytkový cukr bude výborně doplňovat tento báječný dezert,“ doporučuje sommelier Petr Mašek.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama