Jaroslav Svěcený: Z psychických problémů mne dostali přátelé a housle

Nedávný dramatický příběh houslového virtuosa Jaroslava Svěceného s dobrým koncem je jedním z celkem jedenácti, které obsahuje včera pokřtěná kniha psycholožky Ivy Moravcové Zářit a nevyhořet. Přináší rozhovory s úspěšnými lidmi, mj. i s profesorem Janem Pirkem nebo golfistkou Šideri Váňovou a dalšími, kteří nabízejí své tipy, jak se únavě a vyhoření vyhnout. Nebo vlastní zkušenosti s vyhořením a rady, jak z něj ven.

„Rozpadlo se mi manželství, propukly u mě deprese a objevily se vážné zdravotní problémy. Tehdy jsem vyhořel totálně. Můj syndrom vyhoření byl psychický i fyzický. Víte, já jsem jel léta na tři sta procent. Byl jsem pořád někde pryč a neuvědomoval si, že se rodině odcizuji. Když manželství po třiceti letech padlo, tak jsem se složil. Opustil jsem místo, kde jsem většinu života bydlel a musel se postarat sám o sebe. A já to v určitou chvíli nezvládl. Nakonec jsem skončil na psychiatrii. Bylo to strašné. Ztratil jsem motivaci a všechno bylo pryč. Zpátky do života mi pomohli přátelé, které jsem díky tomu poznal. Myslím ty, kteří byli a jsou opravdoví. A pak housle To, že jsem znovu začal hrát, mi vrátilo energii. S trochou nadsázky radím, když bude ouvej vezměte housle a hrajte, to byl a je můj lék jak z problémů ven, ale v knize jsou i další,“ uvedl na křtu dnes už opět usměvavý Jaroslav Svěcený.

Kmotrami velice zajímavé knížky byly v Paláci knih Luxor Linda Finková, Iva Jirešová a Bára Kodetová.

„Já nikdy nejdu dělat kmotru něčemu, o čem nic nevím. Proto jsem řekla, že si knihu nejdříve přečtu a pak se rozhodnu. Jsem tu, takže ano, to dílo mě hodně zaujalo. Syndrom vyhoření je podle mě problém dnešní doby. Snažíme se na vše moc tlačit a málo děláme věci s mírou. Je to trošičku taková civilizační choroba, o níž je třeba mluvit a psát. V knížce jsou rozhovory

s nesmírně vzdělanými, pracovitými a aktivními lidmi, které zaujmou upřímností. Stojí za to, si publikaci Zářit a nevyhořet přečíst, určitě nejen pobaví a poučí, ale zároveň přinese rady, jak se do podobných krizí nedostat,“ řekla po křtu Bára Kodetová.

NAPSAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno