reklama

Jediná zahradní aukce u nás

reklama

Kolekce  kvalitních výtvarných děl z 19. a 20. století, historické zbraně a starožitnosti, design, díla uměleckých řemesel i empírový nábytek. A také současné české umění. To vše se bude dražit ve čtvrtek  2. června od 15 hodin v už tradiční zahradní aukci galerie Arthouse Hejtmánek. Ta se jako jedna z mála u nás věnuje nejen obchodování s obrazy, ale na aukcích vždy nabízí i vybrané umělecké předměty a starožitný nábytek. Aukce zde také jako jediná probíhá venku – v malebné zahradě Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči. Sběratelé budou moci licitovat o více než 200 uměleckých děl ze 13. až 21. století, celková vyvolávací cena přesáhne dvě desítky milionů korun.

K nejvzácnějším kouskům a zároveň raritám patří menší verze známého historického obrazu Václava Brožíka Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém (před 1883), jehož slavné velkoformátové plátno visí na Staroměstské radnici v Praze. Menší obraz o velikosti 100 x 153 centimetrů, o něž se bude nyní licitovat, byl původně ve sbírce pařížského zámožného sběratele Charlese Sedelmeyera, umělcova tchána, a donedávna se nacházel v soukromé vídeňské sbírce. České umění 19. století bude dále zastoupeno Lesním zátiším známého českého krajináře Julia Mařáka.

Romantické zákoutí s padlými stromy se na tomto obraze v celé kráse ukázalo teprve poté, co majitel galerie Tomáš Hejtmánek, profesí původně restaurátor, nechal plátno obnovit, a znovu tak odkryl později zamalované detaily.  Restaurátorský zásah povýšil i hravý Vznik malířství významného českého malíře Petra Maixnera – další vzácný kousek, který se nyní znovu představí ve svém původním a hravém záměru: na obraze se opět objevuje dívčina ruka, rozverně kreslící za mladíkem jeho stín…  „Pomáháme lidem výtvarná díla a starožitnosti identifikovat, restaurujeme je a dáme jim i takový rám, v němž dílo obzvlášť vynikne,“ říká galerista a restaurátor Tomáš Hejtmánek.

Na červnové aukci  nebudou chybět ani romantické obrazy vynikajících českých malířů 19. století jako je Adolf Kosárek, Antonín Navrátil či Jan Novopacký. Sběratele se zájmem o historickou techniku bezesporu zaujme i půvabné dílo Jaroslava Ronka, zachycující parní lokomotivy na pražském Hlavním nádraží ve 30. letech minulého století.  Opominout nelze ani velkoformátový pohled na jarní Prahu výtečného a stále málo doceněného malíře Viktora Olivy z přelomu 19. a 20. století nebo krásnou ukázku českého romantismu – obraz U Kapličky – v podání Augusta Bedřicha Piepenhagena. Současné umění budou reprezentovat díla Jakuba Berdycha staršího, Čestmíra Sušky, Antonína Střížka, Františka Hodonského, Anny Neborové či Kateřiny Štenclové.

Cenné kousky s příběhem

Unikátem mezi předměty připravovanými do aukce je honosná turecká šavle z bitvy u Vídně v roce 1683. Zbraň v pozlacené stříbrné montáži je zdobená zelenými tyrkysy. „Vysokému tureckému veliteli ji patrně ukořistili polští vojáci. A na znamení vítězství nahradili tureckou čepel čepelí polskou,“ říká Hejtmánek.

Zájemci o palné zbraně a dokonalé umělecké řemeslo ocení i pušku z 19. století v kazetě s celým příslušenstvím na údržbu zbraně a odlévání koulí. Tu zhotovil člen významného rodu „Le Page“, z něhož vzešli mnozí osobní puškaři panovníků Francie. „V aukcích se snažíme mít široký záběr a na rozdíl od jiných aukčních domů jsme zastoupení ve všech oborech. Sekce zbraní, ale i kolekce historické keramiky a skla, jsou jedněmi z nich,“ popisuje Tomáš Hejtmánek, majitel galerie, znalec a sám i vášnivý sběratel.

Mezi starožitnostmi, o něž se bude v zahradě licitovat, bude i zcela  výjimečná aquamanile – bronzová nádoba na vodu ve tvaru lva pocházející patrně až ze 13. století, ke koupi bude i miniatura od Jana Zachariáše Quasta: portrét císaře France Josefa namalovaný na porcelánu, krásné mnichovské sluneční hodiny s kompasem ze 16. století, kolekce nábytku ze 17. až 21. století či brož z 16. století zdobená řezbou v achátu z 5. století. „Atmosféru zahradní aukce, která má být setkáním s krásou a uměním ve všech jeho podobách, chceme v naší zahradě podtrhnout vystavením soch umělců, jako je například Jiří Seifert nebo Čestmír Suška. Dojde tak k propojení zahrady s vnitřní částí galerie,“ říká Tomáš Hejtmánek.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama