reklama

Jste unavení a ve stresu? Na vině může být nedostatek denního světla

reklama

Světlo ovlivňuje řadu fyziologických procesů v našem těle. Lidský organismus však rozlišuje, zda jsme vystaveni slunečnímu svitu nebo umělému osvětlení. Denní světlo má na naše tělo blahodárné účinky, pokud ale celé dny sedíme v místnostech pod umělým světlem žárovek nebo zářivek, odrazí se to na našem zdraví. Nejčastějšími příznaky jsou únava, bolest a pálení očí, stres a bolesti hlavy.

„Osvětlení patří mezi důležité faktory ovlivňující celkové zdraví člověka a cílem by mělo být přiblížit se co nejvíce přirozenému, dennímu světlu. Správný režim spánku bývá narušen umělým osvětlením, což se pak projevuje ospalostí během dne, poruchami soustředění a spánku, ale i psychosomatickými chorobami,“ říká MUDr. Michaela Vančatová.

Barvy světla v hlavní roli

Na první pohled by se mohlo zdát, že je světlo jako světlo, opak je ale pravdou. Umělé osvětlení          z běžných zářivek či žárovek neposkytuje tělu celou délku barevného spektra světla, kterou potřebuje pro správné fungování. „Denní světlo v sobě zahrnuje sedm barev, které se v průběhu dne různě mění. To umělé osvětlení nedokáže a zůstává po celý den stejné, navíc je často tvořeno pouze ze tří barev – žluté, oranžové a červené, které stimulují lidský organismus a při dlouhodobém působení mají vliv především na naši psychiku. Jsme častěji podráždění, ve stresu a pod neustálým tlakem,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway. Výhodou ale není ani LED osvětlení s převahou modrého světla, které má negativní vliv především na náš zrak.

Blikání a intenzita světla

Blikající žárovky, především u nekvalitního LED osvětlení, mohou velmi negativně ovlivnit naše zdraví. „Způsobují rychlou únavu a často z nich také bolí či pálí oči. LED osvětlení, zvláště je-li používáno po setmění, snižuje produkci nočního hormonu melatoninu, který má vliv mimo jiné na krevní oběh, imunitu, psychiku či dokonce stárnutí.  Právě nedostatek melatoninu je jednou z příčin nespavosti,“ říká MUDr. Michaela Vančatová. „Navíc přílišná intenzita světla na lidské tělo působí aktivačně. Pokud jsme tedy vystaveni celý den stejné světelné intenzitě, nejen od rána do odpoledne, ale také večer nebo dokonce v noci, ovlivňuje to náš přirozený biorytmus a může způsobovat poruchy spánku,“ dodává MUDr. Michaela Vančatová.

Jak přivést do místnosti více denního světla?

Přirozenou cestou, kudy přivádíme denní světlo do většiny interiérů, jsou okna. Často ale samotná okna nestačí, protože nepřivedou dostatek denního osvětlení do všech místností a jejich zákoutí. „Pokud okna k dostatečnému osvětlení v interiéru nestačí, ideální variantou je doplnit je světlovody. Jejich výhodou je, že přináší světlo do místnosti shora, tudíž podvědomě působí ještě přirozeněji jako zdroj denního osvětlení než okna samotná,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway a dodává: „Při výběru světlovodů pak přihlídněte k množství světla, které dokáží do místnosti přivést. Rozdíly jsou v použitých materiálech. Mohu doporučit křišťálové světlovody, které jsou navržené tak, aby světlo neztratilo své přirozené barevné složení ani intenzitu. Křišťálová střešní kopule, odrazná vrstva ze stříbra a skleněný rozptylovač světla přivádí do interiéru přirozené sluneční světlo. Významně tak pomáhají snížit negativní dopady pobytu člověka uvnitř budovy a přispívají lepšímu zdraví.“

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama