reklama

Kilogramová stříbrná mince připomene 670 let od založení Karlovy Univerzity

reklama

K oslavě 670 let od založeníUniverzity KarlovyvydáváČeská mincovnastříbrnou kilogramovou minci. Mince vycházejí v přísně omezeném nákladu, což jim vedle umělecké hodnoty dává také hodnotu investiční a sběratelskou.

„Karlova univerzita po staletí tvoří jeden z pilířů vzdělanosti naší země. Její absolventi byli vždy významnými tvůrci pokroku a prosperity a dodávali jí váhu na středoevropské křižovatce dějin. A proto si vedle emisí k letošnímu stému výročí vzniku republiky připomínáme 7. dubna také 670. výročí založení Karlovy Univerzity, bez níž si vznik samostatné a sebevědomé země lze jen stěží představit,“vysvětluje Jaroslav Černý z České mincovny.

Autorem pamětní mince je přední medailér a pedagog Mgr. Petr Horák. Reverzní straně dominuje postava Karla IV., který drží v ruce zakládací listinu univerzity s pečetí. Averzní strana vyobrazuje jeho klečící postavu před svým vzorem svatým Václavem. „Kompozici mince dotvářejí ještě naše heraldická zvířata – orlice a lev – spolu s latinským opisem ANNO DCLXX. AB UNIVERSITATE CAROLINA FUNDATA (670. výročí založení Univerzity Karlovy),“ dodává Jaroslav Černý z České mincovny.

Stříbrná kilogramová minceo průměru 90 mm v provedení standard se bude razit 20.4. v omezeném nákladu 200 ks. Již nyní si ji můžete zarezervovat na webových stránkách České mincovny. Její cena je 39 450 Kč. Majestátní mince bude uložena do luxusní dřevěné etue s ilustrovaným certifikátem pravosti.

Karlova Univerzita je nejvýznamnější česká vysoká škola a jedna z nejstarších v Evropě. Byla založena 7. dubna 1348 nadační listinou Karla IV. Za vlády Václava IV. a později v době husitství se stala mezinárodně izolovanou. Po porážce stavovského povstání byla v roce 1622 odevzdána jezuitům.

Ve druhé polovině 19. století rostlo napětí mezi Čechy a Němci, které vyústilo roku 1882 k rozdělení univerzity na českou a německou. Na německé univerzitě působili například Christian Doppler a Albert Einstein, na české později Tomáš Garrigue Masaryk. Za první republiky došlo k rozšíření studia žen a vznikly i nové fakulty.

V době německé okupace pak byly vysoké školy v roce 1939 dočasně uzavřeny a majetek Univerzity Karlovy převzali Němci. Po 2. světové válce se majetek vrací do rukou Karlovy Univerzity, po roce 1948 však dochází k vyloučení čtvrtiny studentů a propouštění velkého množství učitelů.

V současné době studuje na Univerzitě Karlově 49 236 studentů, v roce 2016 měla 8 274 absolventů a jako jediná česká vysoká škola se řadí mezi 500 nejlepších světových univerzit. Celkem zde lze studovat na 17 fakultách.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama