reklama

Kniha An(n)a. nabízí pohled na poruchy příjmu potravy. Debutující Sára Báchorová čerpala z vlastního života

reklama

Autentickou sondou do života s poruchou příjmu potravy je román An(n)a., který vyšel na začátku prosince v nakladatelství Pointa. Jeho autorkou je osmnáctiletá Sára Báchorová, která při psaní vycházela z vlastních zkušeností a prožitků. S pomocí knihy chce zvýšit povědomí o tématu, které je podle ní pořád společenským tabu, a pomoci nejen mladým lidem, kteří čelí obdobným obtížím.

Hlavní hrdinkou částečně autobiografického titulu je středoškolačka Anna. Navenek se její život jeví jako bezproblémový, ale v její mysli se o slovo urputně hlásí „Ana“. Personifikovaná anorexie se v průběhu celé knihy objevuje ve formě hlasu, který s Annou vede čím dál ostřejší dialog. Anniny psychické i tělesné obtíže se stupňují, izoluje se od okolí, ztrácí přátele, lásku a nakonec i motivaci žít. Kromě samotné anorexie se příběh dotýká témat, která s ní úzce souvisejí, především bulimie, sebepoškozování, úzkostné poruchy, depresí a myšlenek na sebevraždu.

Od dětského snu k vydané knize

„Spisovatelkou jsem se chtěla stát od doby, kdy jsem se naučila číst a psát. Do svých třinácti let jsem byla neustále ponořená do knih, už tehdy jsem zkoušela psát první povídky,“ popisuje Sára Báchorová. „Ve třinácti jsem začala trpět poruchami příjmu potravy. Po dvou letech jsem se rozhodla, že o svém boji s nimi napíšu knihu, a po dalších třech jsem se odhodlala přijít s rukopisem do nakladatelství.“

Nebylo prý lehké najít takové, které by jí pomohlo sen o vydané knize splnit. „Nakonec mě kamarád přivedl k Pointě. Zpětně jsem ráda, že jsem zvolila právě toto nakladatelství, tým se pro mě opravdu snažil udělat maximum,“ říká debutující autorka. Pointa funguje jako online nakladatelská služba, která autorům pomáhá sestavit knižní tým a zafinancovat vydání knihy s pomocí crowdfundingu. Následně je provede celým procesem, zajistí tisk a distribuci, pomůže také s propagací.

Série na pomoc psychicky nemocným

Kniha An(n)a. sbírá pozitivní čtenářské ohlasy. „Od začátku jsem ji plánovala jako úvod k sérii, ve které bych se chtěla věnovat i další problematice – bipolární poruše, hraniční poruše osobnosti nebo drogové závislosti,“ říká autorka. „Za těch pár let, co psychickými problémy sama trpím, jsem si začala všímat, jak na nemocné reaguje okolí. Spousta předsudků, odsuzování a nepochopení. Je podle mě potřeba o těchto tématech mluvit víc a zbavit je nálepky ‚tabu‘. Lidská duše je neskutečně křehká a potřebuje péči. Pevně věřím, že i An(n)a. lidem v tomto ohledu otevře oči a pomůže k tomu, aby si uvědomili vážnost situace,“ dodává.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama