reklama

Kokosový olej a jeho (ne)účinky

reklama

O kokosovém oleji už jste si toho jistě mnoho přečetli. V dnešní době je velice moderní. Využívá se na množství způsobů – na vaření, na bělení zubů, na hubnutí, jako lék nebo třeba místo deodorantu. Možná máte pocit, že je všemocný a všestranný. Ale přece jen to má svůj háček. Samotný kokosový olej není tak univerzální, jak by se mohlo na první pohled zdát…

Kokosový olej může být rafinovaný nebo za studena lisovaný. Rafinovaný olej je chemicky upravený a při zpracování se z něj ztrácí přirozená vůně. Ta se pak často nahrazuje umělým syntetickým aroma, které znáte z většiny průmyslově vytvořených produktů. Druhou variantou je olej za studena lisovaný. Ten se získává mechanicky. Nedochází tak k jeho přepalování. Tím si udržuje všechny pozitivní vlastnosti ve své nejpřirozenější podobě, neztrácí se z něj minerály, ani přírodní vůně.

V čem je kokosový olej tak výjimečný? Kokosový olej má samokonzervační vlastnosti a je antibakteriální. Díky obsahu nasycených mastných kyselin (na rozdíl od jiných tuků) nežlukne. Nevadí mu ani změny teplot. Teplota tání kokosového oleje je okolo 25°C. Můžeme ho tak znát ve dvou podobách: tekuté nebo tuhé. Proto se například v Asii setkáte spíše s jeho tekutou podobou a u nás v Česku naopak v tuhé.

Hydratační zázrak? Ne tak docela…

Mohlo by se zdát, že kokosový olej je naprosto bezchybnou hydratací pro pokožku a spousta žen ho k tomuto účelu běžně využívá. Bohužel tomu tak není, jinak by byl opravdu bezchybný. Samotný kokosový olej přispívá k vysoušení pokožky. Důvodem je jeho chemické složení. Obsahuje totiž jen krátké a středně dlouhé mastné kyseliny, které na sebe nevážou vodu. Proto jeho čistá forma není pro hydrataci pokožky úplně nejvhodnější.

Naše pokožka se totiž skládá z vodné a olejové části. Každá z těchto částí vyžaduje jinou výživu a péči. K ideální hydrataci pokožky je tak k olejové části nutno dodat i tu vodnou. Jak? Tuto kombinaci nabízí některé kosmetické produkty. „Produkty, které jsou vhodné k péči o pokožku by měly ideálně obsahovat vodnou i olejovou část. Jedině tak dojde k ideální hydrataci a celkové výživě pokožky. Vodnaté složky se okamžitě vstřebají a hydratují, zatímco olejové složky vytvoří na pokožce ochranný film,“ říká Hana Pham, zakladatelka české přírodní kosmetiky Cocoes.

To stejné platí o výživě vlasů. Samotný kokosový olej není pro jejich výživu zcela ideální. Při péči o vlasy je potřeba nejen je vyživit do hloubky, ale poskytnout jim i ochranu  a ušetřit je tak před vnějšími vlivy. „Účinnou ochranu vlasového vlákna zajistíme obohacením o formuli získanou ze zrnek rýže, která vlasům poskytne neviditelný štít,“ potvrzuje i Pham z Cocoes.

Kokosový olej má sám o sobě opravdu skvělé vlastnosti a spoustu možností využití, ale abychom mohli využít jeho vlastností naplno i v péči o pokožku a vlasy, je třeba mu jít naproti. Zejména v tomto zimním období je důležité věnovat pokožce i vlasům dostatečnou pozornost, abychom je ještě více nezatěžovaly. Správným výběrem produktů však můžete se suchou pokožkou či roztřepenými konečky účinně bojovat a dopřát jim tu nejlepší péči.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama