reklama

Komunitní centrum a zahrada Kotlaska slaví první narozeniny

reklama

Dříve chátrající objekt a zanedbaný přilehlý sad se za rok proměnil k nepoznání (více informací o loňském otevření na našem webu MČ Praha 8 zde). Komunitní centrum Kotlaska, které provozuje nezisková organizace RUBIKON Centrum, je velmi aktivní a má již svou vlastní klientelu.

„Měsíčně Kotlasku navštíví až 800 lidí. Nabízíme prostory pro tvořivé dílny, workshopy i odborné semináře k osobnímu a profesnímu rozvoji. Na přilehlém pozemku naši komunitní zahradníci sklízejí první plody své práce,“popisuje Dagmar Doubravová, ředitelka RUBIKON Centra.

Právě RUBIKON Centrum stojí za myšlenkou a realizací celého projektu. „Cílem otevření centra bylo a jespojit dohromady na jedno místo lidi, kteří šlápli vedle a hledají nový start, a běžnou veřejnost. Za rok činnosti jsme udělali velký kus práce. Máme samé pozitivní ohlasy, a to jak od našich klientů i Libeňáků. To vše bychom však nedokázali bez pomoci Prahy 8,“ pochvaluje si ředitelka Doubravová.

Právě osmá městská část má na otevření centra velký podíl. „Jsem nadšený, co se nám z tohoto zanedbaného a nevyužitého místa podařilo společným úsilím vybudovat. Kotlaska je kouzelným místem pro každého, kdo chce uniknout ruchu města a strávit čas v přírodě. Ačkoli je centrum zaměřeno spíše na dospěláky, je zde řada způsobů, jak zabavit i děti – například pískoviště či bazének, letos přibude i netradiční dětské hřiště,“vyjmenovává místostarosta MČ Praha 8 Radomír Nepil.

Komunitní centrum se loni zapojilo do projektu participativního rozpočtu MOJE OSMIČKA s návrhem vybudování dětského hřiště (více zde). „Hřiště by mohlo stát už v tomto nebo příštím měsíci. I letos chceme této jedinečné příležitosti využít a podat návrh v rámci participativního rozpočtu. Zapojí se vzniklá komunita, která sama nejlépe ví, co jí u nás chybí a co by se dalo vylepšit,“ informuje ředitelka Doubravová.

„Podíl na vytváření komunity v Libni má Kotlaska opravdu nezanedbatelný. Všechny její projekty podporují setkávání lidí různého věku, statusu a zázemí. Je to jedinečné,“raduje se z působení centra místostarosta Nepil a pokračuje: „Díky Kotlasce máme první sdílenou lednici v Praze, nyní chystáme sdílenou dílnu, aby si každý mohl přijít opravit nebo vyrobit, co jeho domácnosti schází. V září bychom rádi oživili program koncertem.“

Více informací o projektu komunitní lednice najdete na našem webu zde. Sledujte aktivity centra v Kalendáři akcí, případně na Facebooku.

Dalšími partnery Komunitního centra a zahrady Kotlaska jsou například Magistrát hl. m. Prahy, Vězeňská služba ČR, firemní sektor a další neziskové organizace. Vybudování a provoz Kotlasky bylo financováno z Evropských fondů v rámci Operačního programu-Pól růstu ČR.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama