reklama

Koncert zahájí hudba z Cubrickova filmu Osvícení

reklama

Kdo si vybaví slavný Cubrickův film Osvícení, hororový thriller podle knihy Stephena Kinga s Jackem Nicholsonem v hlavní roli Jacka Torrance, plný děsivých vidin, vzpomene si možná, že součástí jeho působivosti byly nejen herecké výkony a kamera, ale i hudba. Ta pochází z pera maďarsko-rakouského skladatele György Ligetiho. A právě ve filmu použité orchestrální dílo s názvem Lontano z roku 1967 zahájí koncert Janáčkovy filharmonie 4. 4. 2019.

Skladba byla použita jako soundtrack nejen k již zmíněnému filmu (1980), ale i k dalšímu, totiž Prokletému ostrovu Martina Scorseseho (2010). Také v tomto filmu je obsahem „zvláštní psychika“, Leonardo DiCaprio ve filmu coby šerif Edward „Teddy“ Daniels vyšetřuje zmizení pacientky psychiatrické léčebny.
Po filmovém úvodu bude následovat snad nejpopulárnější klavírní koncert vůbec – slavný Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr b moll. Existuje v bezpočetném množství nahrávek a je v repertoáru každého významnějšího klavíristy. Do Ostravy jej přijede zahrát Ital Federico Colli, vítěz mozartovské soutěže v Salcburku v roce 2011. Měl přijet už loni, ale jeho vystoupení se nakonec ze zdravotních důvodů nemohlo uskutečnit.
Kromě vystoupení s orchestrem jej v Ostravě o čtyři dny později čeká ještě i recitál (8. 4. 2019). Do jeho programu zařadil italský pianista svého oblíbeného Scarlattiho a Bacha.
„Se Scarlattim jsem začal už jako dítě a v dospělosti mu patřilo moje první CD. Pořád se k němu vracím a má pevné místo v mém repertoáru,“ říká Colli.
Oba koncerty se uskuteční v Domě kultury města Ostravy. Začínají v 19 hodin a vstupenky v ceně od 160 Kč můžete zakoupit v prodejním místě Janáčkovy filharmonie Janáček pointu (vstupní prostor DKMO vpravo), pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online. Více informací o koncertech najdete na webových stránkách www.jfo.cz

Šarmantní večer s mladými talenty

Různorodost rytmů, originalitu a živost slibuje koncert 18. 4. 2019 spojující francouzskou a italskou hudbu, v němž se s Janáčkovou filharmonií představí mladé talenty.

Oblíbené hymnické flétnové Concertino francouzské skladatelky Cécile Chaminade v podání Lucie Režné z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě doplní Ravelův prchavý klavírní koncert, v němž zaznamenáme i názvuky jazzu. Jeho ztvárnění se ujme mladý britský pianista Martin James Bartlett, který počátkem roku podepsal exkluzivní smlouvu se společností Warner Classics. Jeho debutové album vyjde 3. května 2019. „Z podpisu smlouvy i z chystaného CD jsem nadšený. CD se bude jmenovat Love and Death.To jsou dvě elementární témata, která po celá staletí inspirovala úžasná mistrovské díla básníků a skladatelů. Na albu najdete nádhernou hudbu Bacha, Schumanna, Wagnera, Liszta a Granadose a vyvrcholí Prokofjevovou vášnivou a ohnivou „válečnou“ sonátou č. 8. Nemůžu se dočkat, až se o to s vámi podělím.“
Na svůj věk má Bartlett skvělou techniku a hraje s neskutečnou elegancí. V roce 2014 získal ocenění BBC Young Musician of the Year, což otevřelo brány jeho kariéře. Od té doby hrál např. s BBC Symphony Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Bournemouth Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra nebo Tokyo Symphony Orchestra.
Koncert, který završí rozervaná bombastická První symfonie Giuseppa Martucciho, který se na konci 19. století pokoušel vytrhnout italskou hudbu z výhradního područí opery, žačíná v Domě kultury města Ostravy v 18 hodin.
Vstupenky v ceně od 120 Kč můžete zakoupit v prodejním místě Janáčkovy filharmonie Janáček pointu (vstupní prostor DKMO vpravo), pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online. Studenti mohou po předložení studentského průkazu nebo průkazi ISIC uplatnit slevu 80 %. Více informací o koncertech najdete na webových stránkách www.jfo.cz

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama