reklama

Kontrolovat svůj zdravotní stav pohledem do zrcadla nestačí

reklama

Vysoký tlak nebo vysokou hladinu cholesterolu na sobě v zrcadle nepoznáte. Pokud je vám více než 35 let, je na místě nechat si alespoň jednou ročně obě hodnoty nechat řádně vyšetřit. Podle nedávného průzkumu Srdce v hlavě jsou to totiž především lidé mezi 35 a 45 lety, kteří o rizicích spojených s vysokým tlakem nebo vysokým cholesterolem nemají dostatečné povědomí. Navíc platí, že polovina lidí trpících vysokým tlakem má současně problémy i s cholesterolem.

Každoročně má řada z nás, především těch ve středním věku, v prvních měsících roku tendence se sebou „něco udělat“. Pohled do zrcadla ihned odhalí kila navíc nebo jiné vady na kráse související s přibývajícím věkem, způsobem života a životosprávou.

Cholesterol si doma nezměříte

Nadměrné solení, špatný jídelníček, sedavé zaměstnání a nadměrná konzumace alkoholu. To jsou vstupenky k potížím s vysokým tlakem. Ale tím rizika zdaleka nekončí. Zatímco vysoký tlak si můžete změřit sami doma, vysoký cholesterol vám pomůže zjistit jen laboratorní vyšetření odebrané krve.

„Vysoká hladina cholesterolu způsobuje celé spektrum nemocí. Tělo nedovede přebytečný cholesterol účinně využít nebo vyloučit z těla ven. Cholesterol se může ukládat do stěn cév ve formě aterosklerotických plátů a postupně dochází k tomu, že krev nemůže dostatečně proudit zúženou cévou. Pokud takto ucpaná céva zásobuje srdce nebo mozek, může dojít k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici,“ varuje prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Podle výsledků průzkumu Srdce v hlavě, který zpracovala agentura STEM/MARK, má téměř polovina pacientů s vysokým tlakem také vysokou hladinu cholesterolu. A na otázku, z čeho mají respondenti větší obavy, odpovědělo 52 %, že považuje oboje za stejně rizikové.  Dalších 35 % považuje za rizikovější vysoký tlak, ale jenom 8 % považuje za rizikovější vysoký cholesterol. Ještě menší obavu z vysokého cholesterolu mají lidé mladší 45 let.

Přitom vysoká hladina cholesterolu je přinejmenším stejně nebezpečná pro vývoj kardiovaskulárních onemocnění jako vysoký tlak. Alarmující je, že o rizicích vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu pro vznik infarktu nebo mozkové mrtvice nemají opět ponětí zejména lidé do 45 let.

„Takže podle uvedených statistik opravdu platí, že jen pohled do zrcadla nestačí. Patříte-li do věkové skupiny 35 – 45 let je nejvyšší čas nechat si změřit krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí se nesmí podcenit a případné potíže je nutné podchytit hned na začátku,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček.

Tam, kde nestačí úprava životního stylu, je dobré co nejdříve nasadit terapii moderními léky. V dnešní době vás již lékař nemusí zahrnout haldou pilulek, ale může vyřešit jak vysoký tlak, tak vysokou hladinu cholesterolu jednou tabletou.

Více se o rizicích spojených s vysokým tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu dozvíte na webových stránkách projektu Srdce v hlavě  www.srdcevhlave.cz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama