reklama

Koronavir zasadil zdravotnictví citelnou finanční ránu

reklama

Finanční rána uštědřená koronavirem nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče ve výši 30, 5 miliardy korun, se jen tak nezacelí. Přestože resort počítá s nahrazením značné části těchto „ztrát z nutnosti“ – už nyní je jasné, že se budou utahovat opasky. Dopady koronaviru na zdravotnictví probírali experti při kulatém stole Spotřebitelského fóra.

„Odložení operací, vyšetření a dalších výkonů dramaticky zasáhlo do příjmů zdravotnictví. Už nyní je jasné, že kvůli poklesu výběru pojistného přijdou o desítky miliard také zdravotní pojišťovny. I přesto by bylo krátkozraké tlumit investice do technologií a do vstupu nových léků, jak se může nabízet,“ uvedl jeden z řečníků MUDr. Tomáš Doležal, PhD. z Institutu pro zdravotní ekonomiku. Před tím, aby se šetřilo na inovativních lécích, varuje také PhDr. Ivana Plechatá z Hlasu onkologických pacientů. „Pacienti s vážnými onkologickými onemocněními tyto inovativní léky netrpělivě vyhlížejí. Bavíme se o preparátech, jejichž účinnost je bezesporu prokázána, a na to, aby se dostaly k českým pacientům už čekají dlouhé měsíce,“ podotkla účastnice debaty.

Všichni experti se shodli na tom, že zdroje ve zdravotnictví jsou omezené a po koronaviru budu ještě omezenější, a proto je třeba důkladně zvažovat, kam putují. „Pokud do zdravotnictví nebude lépe vidět a všichni zainteresovaní, včetně pacientů, nebudou mít k dispozici více snadno dostupných informací, zůstane systém veřejného zdravotního pojištění i nadále černou skříňkou, kde bude vždy chybět o korunu více, než se do ní vloží,“ dodal Aleša Roda z Centra ekonomických a tržních analýz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama