reklama

KULTURNÍ TIP: Na Pilsen Busking Festu se představí pouliční umělci z celého světa

reklama

Každé větší město má své pouliční umělce a pár byste jich určitě našli i v Plzni. Pokud ale přijedete do západočeské metropole koncem září, budete moci v ulicích historického centra obdivovat muzikanty, tanečníky, divadelníky a další umělce z nejrůznějších zemí světa.

Na Pilsen Busking Festu se jich představí několik desítek. V počtu pouličních umělců se tak od středy 20. do soboty 23. září vyrovná nejedné evropské metropoli. Účast zatím potvrdilo například izraelské folkové uskupení Forest, česko-anglické duo Leny Laszlová & Todd Captain, australský kytarový virtuóz Ziggy McNeill nebo český jazzman Dominik Feri.

Pouliční hraní (pro které se čím dál tím častěji používá i v Česku anglický termín busking) není nic nového. Existuje už od starověku. Ať už se do ulic vydáte plánovaně podle programu nebo vás v jedné z uliček najednou překvapí pětičlenná dechová kapela s úvodní písní k filmu Rocky, je na každém umělci, jestli vás svým vystoupením přesvědčí, abyste se na chvilku zastavili a za odměnu mu hodili nějakou tu drobnou do klobouku. Tato forma odměny je vlastně také jedinou vstupenkou na festival, všichni umělci totiž v Plzni vystoupí zadarmo.

V období festivalu potkáte každý den od 12 hodin až do deseti do večera v historickém centru umělce téměř na každé kroku. Hlavní část programu se bude konat v ulicích Smetanova, Riegrova, Martinská a Americká. Na náměstí Republiky budou dvě podia. Na předem nenaplánovaná, spíše spontánní vystoupení narazíte ve Smetanových, Kopeckého, Šafaříkových a Křižíkových sadech či Mlýnské strouze. Před hlavní budovou Západočeského muzea v Kopeckého sadech se i vy můžete na chvíli stát buskerem a vyzkoušet si svůj um prostřednictvím otevřeného mikrofonu. V rámci doprovodného programu můžete navštívit také řadu přednášek nebo si zacvičit pivní jógu. Aktuální informace k programu najdete na webu www.buskingfest.cz nebo na facebooku Pilsen Busking Fest.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama