reklama

Kulturní tip pro celou rodinu: Zážitková interaktivní výstava 100PY

reklama

Letošní 100. výročí vzniku republiky připomíná množství akcí napříč regiony. K těm nejzajímavějším bezesporu patří velká zážitková výstava s názvem 100PYa podtitulem Sto let republiky očima pěti generací, mimořádně atraktivní formou přibližující, jak malé i velké dějiny prošly Plzní. 100PY jsou výsledkem spolupráce více než 20 odborníků a umělců, například herce Václava Neužila či režiséra Radima Špačka, i Plzeňáků, kteří zareagovali na  výzvu a přispěli fotografiemi, předměty i autentickými příběhy. Výstava je přístupná od 18. května do 31. října ve známé plzeňské kreativní zóně DEPO2015.

100PY, to jsou vlastně tři výstavy v jedné. Samostatná sekce přibližuje na historických faktechprostřednictvím fotografií, textů a archivních videozáznamů klíčové události posledního sta let Československaa jejich projekci do událostí v Plzni. Druhá část výstavy, zážitková, dodává historickým událostem osobní rozměr – na půdorysu pěti generací fiktivní rodiny Němcových může návštěvník sledovat v zážitkových expozicích osudy a dilemata, které tvořily „malé dějiny“ konkrétních lidí.

Třetí část je situována na nádvoří DEPO2015 a ukáže sochy a další artefakty, které krášlily nebo naopak hyzdily ulice a náměstí, jako třeba plastika Návrat astronauta či busta Lenina. Virtuálním průvodcem výstavouje plzeňský rodák, herec Dejvického divadla Václav Neužil. Ve videospotech uvádí každou z pěti zážitkových částí a pomáhá návštěvníkům klást si otázky o zlomových obdobích českých dějin.

100PYnavazují na unikátní výstavu Plzeňské rodinné fotoalbum, pro kterou se v roce 2015 podařilo získat 4500 fotografií a s jejich pomocí pak dokumentovat běžný život obyvatel i velké dějiny. Výstava 100PYtento koncept rozšiřuje a dobové rodinné fotografie doplňuje o předměty každodenní potřeby, nábytek, oblečení, hračky nebo auto.

Mezi Plzeňáky, kteří do expozice 100PYpřispěli, jsou i slavná jména. Ve vitrínách tak lidé uvidí pušku Kateřiny Emmons, rýsovací potřeby architekta Jana Soukupa, kostým herce Martina Stránského, sportovní náčiní Martina Strakynebo kopačku Pavla Horvátha. Výstavu doplňují dva hravé exponáty určené dětem: dobrodružný Útěk přes hranicea velká digitální hraPropaganda. Na nádvoří pro ně bude připraveno autentické retro hřiště. Součástí výstavy bude také vzdělávací program pro školy(objednávky na adrese proskoly@depo2015.cz).

Výstava 100PY: Sto let republiky očima pěti generacíje jednou z hlavních akcí projektu Plzeň 2018, který pod titulem Kde domov můjběhem letošního roku připomíná 100. výročí založení samostatného československého státu. Více informací k jednotlivým akcím na: https://akce.plzen.eu/2018_plzen-2018

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama