reklama

Kulturní tip: Výstava „Chaos, Kosmos a Ženy“ Otto Plachta

reklama

Otto Placht, pověstný malíř džungle, aktuálně prezentuje svá nevšední díla v Galerii Winnerlich v centru rakouského Lince. Výstava Chaos, Kosmos a Ženy je součástíprojektu Mezi světy, který během letošního roku představuje Otto Plachta mezinárodnímu publiku. Interaktivní výstava postavená na propojení různých kultur a tradic návštěvníky vizuálně přenese z všednodenního ruchu do amazonské džungle. Pozoruhodnou expozici zahájí 27. září v 18:00 vernisáž, která vyvrcholí dražbou Plachtova obrazu Bohyně hojnosti namalovaného přírodními amazonskými barvami.

Výtěžek z aukce půjde do sbírky s výmluvným sloganem Jeden za Amazonii – Amazonie za všechnya předáme jej nadaci Leonarda DiCapria, který se dlouhodobě věnuje boji za práva obyvatel Amazonského pralesa. Amazonie je momentálně v plamenech, což považujeme za globální katastrofu. Je nutné spojit síly a společně za Amazonii bojovat,“ zdůraznila kurátorka MgA. Magdalena Winnerlich.

Galerie  Winnerlich zastupuje a reprezentuje umělce, kteří se ve svých dílech nechávají inspirovat přírodou.  Zvláště se specializuje na oblast Amazonského pralesa, na kulturu domorodých obyvatel a jejich inspirační zdroj. „Výstava Chaos, Kosmos a Ženy představuje akademického malíře Otto Plachta, který svůj život zasvětil amazonskému pralesu a jehož životním posláním je skrze obrazy vyprávět dávno zapomenuté příběhy domorodých obyvatel, jejich kosmovizi a duchovní učení. Část výstavy je věnovaná tvorbě malované přírodními barvami, které jsme v průběhu roku 2016 vyráběli spolu v jeho peruánském ateliéru. Každá z těchto rostlin má dle tradic původních obyvatel léčivou až magickou moc. Je potřeba tyto obrazy vidět, pobýt v duchu pralesa, nacítit se na ně a načerpat sílu, kterou vyzařují,“ pozvala všechny návštěvníky kurátorka MgA. Magdalena Winnerlich. Součástí instalace jsou přírodní i tradiční artefakty dovezené z peruánského regionu Ucayali, domova indiánského kmene Shipibo.

Projekt Mezi světy reaguje na fatální ohrožení původní civilizace, v němž se oblast Horní Amazonie kvůli masivnímu odlesňování ocitá. „Jak vyléčit tuto civilizační nemoc, která bohužel napadla všechny podobné oblasti na světě? Zbývá jen doufat, že najdeme cestu, která vede džunglí lidského nevědomí k uvědomění si magické moci objevu vlastní přirozenosti. Ve svém životě jsem k ní nalezl cestu v obrazech a výtvarném umění, které mi bylo průvodcem na cestě mezi světy – ve světě indiánských mýtů a legend a které mi otevíralo srdce lidí, se kterými jsem pobýval,“podotkl Otto Plachtk projektu Mezi světy.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama