reklama

Kulturní tip z Divadla Viola: Výstava Pětky Jaromíra E. Brabence

reklama

Foyer Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení u kávy či sklenky vína, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 1. do 21. prosince svou tvorbu představí grafik a sochař Jaromír E. Brabenec. Vernisáž výstavy s názvem Pětky se uskuteční v neděli 1. prosince od 18:00 hodin a o hudební doprovod se postará bratr Jaromíra E. Brabence Vratislav Brabenec, člen legendární kapely The Plastic People of the Universe.

Jaromír E. Brabenec (1934, Horní Počernice) po absolvování reálného gymnázia v Libni a vysokoškolského studia technického směru v roce 1968 odešel do Švédska, kde se vzdělával na Konstfackskolan Stockholm, v experimentální dílně získával praktické zkušenosti s grafickými technikami, zpracováním kovů, smaltem, výrobou ručního papíru atd. Později pedagogicky působil na Tollare Folkhögskola a Accademia di Capri v Itálii. V Brabencově tvorbě se projevuje hravost spojená s konstruktivním cítěním, náhoda s přesným řádem, vzpomínky s jasným vnímáním skutečnosti. Prosazuje se v ní smysl pro vyjádření energií, pro vývoj přírodních procesů, mimořádný cit pro barevné vztahy a volbu materiálů.

Umělcovo dílo je zastoupeno v soukromých a veřejných sbírkách doma i v zahraničí, například v Českém muzeu výtvarného umění, Galerii výtvarného umění Ostrava, Moderna Muséet Stockholm či Bennington College v americkém Vermontu.    Výstava Jaromíra E. Brabence– Pětky je v Divadle Viola přístupná v hracích dnech – v pondělí až pátek od 9.30 do 19 a v sobotu od 14 do 19 hodin.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama