reklama

Kupujeme byt: Nepodceňte dostatek světla

reklama

Přirozené světlo je pro náš život nezbytné. Přesto jen málo lidí věnuje při koupi bytu pozornost tomu, kolik světla se dovnitř dostává a zda je jeho množství dostačující. Podle čeho určíme množství světla v bytě a jak můžeme vyřešit případné nedostatky, radí Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.

Dlouhodobý nedostatek denního světla může způsobovat problémy, a to jak fyzické, tak psychické. Vede k poruchám spánku, horšímu soustředění i vyššímu stresu. Doma trávíme – i s ohledem na karanténní omezení – většinu času, a proto je důležité, aby i množství světla v domácnosti bylo adekvátní, a platí to i při výběru bytu. S přirozenými i umělými zdroji světly si můžeme různě pohrát, ačkoliv ty přirozené budeme měnit hůře.

Pozor na okolí bytu i platné normy

Při koupi bytu věnujeme pozornost hned několika faktorům, které množství světla přímo ovlivňují. Zásadní roli hraje velikost a umístění oken, orientace vůči světovým stranám, úroveň okolní zástavby i odstupy mezi budovami. Byt bychom měli navštívit v různou denní dobu, klidně i několikrát, a rozhodně nenecháváme návštěvu na večerní hodiny. Je dobré si uvědomit i zdánlivé drobnosti – třeba to, že vysázené dřeviny v blízkosti domu sice v zimě bez listí nepůsobí nijak rušivě, ale uprostřed vegetační doby mohou výrazně stínit.

Parametry pro hodnocení denního osvětlení denního světla definuje evropská norma ČSN EN 17037, která platí od srpna roku 2019. Tato základní norma pracuje s hledisky denního světla, výhledu, proslunění i oslnění a přináší návod pro jejich výpočet. Neobsahuje ale přesné hodnoty jednotlivých parametrů, spíše jen doporučení, která lze využít. U zbrusu nových bytů už tak developer pravděpodobně pracuje s novou normou a míra přirozeného světla se zde může lišit od klasických bytů ve starší panelové zástavbě, které vznikaly za jiných přesně specifikovaných hodnot.

Když je světla málo

Chceme-li přesně určit také hladinu umělého osvětlení v bytě, sáhneme po luxmetru. Pomocí něj snadno změříme intenzitu osvětlení v každé místnosti a můžeme ji přizpůsobit, aby se blížila udávaným normám. Stačí vynásobit výměru místnosti doporučenou hodnotou osvětlení v luxech. Pro kuchyňskou linku o ploše 10 m2 to bude 10×500 lx, tedy světlené zdroje o celkové intenzitě 5 000 lumenů.

Jestliže byt splňuje všechny vaše představy a jediným kamenem úrazu je třeba i jen pocitový nedostatek světla, můžeme zvážit dílčí úpravy. Pokud pomineme větší stavební zásahy v podobě výměny oken za větší či instalace světlovodu, pomohou drobné triky v interiéru. Svou obrodu v posledních letech zažívají například luxfery, které umí prosvětlit i prostory, v nichž bychom normálně museli celý den svítit. K rozptýlení světla nám pomohou také zrcadlové plochy, které se hodí na vestavné skříně nebo vnitřní interiérové dveře. Sáhneme-li při vybavování bytu po světlém nábytku, budeme potřebovat nižší míru osvětlení než při tmavých barvách.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama