reklama

Letní vedra nahrávají zlodějům. Lidé více větrají a rezignují na zabezpečení

reklama

Češi jsou v posledních letech vystaveni v létě extrémním teplotám, které je staví do nové situace. Podle průzkumu společnosti Rondo Data špatně snáší letní vedra až 36 % populace. Lidé se tak snaží své domovy co nejvíce větrat a ochladit, často však na úkor zabezpečení. 

„Tropické teploty nahrávají zlodějům, protože lidé více větrají nebo používají mobilní klimatizace, kdy je horký vzduch často vyváděn pootevřeným oknem ven, a to i přes noc. Pro zloděje pak není většinou problém najít otevřené okno v přízemí nebo dokonce i otevřené dveře. Pokud k tomu připočteme ještě sníženou všímavost kvůli únavě z horka, lze říci, že zloději mají podmínky téměř ideální,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení, Next.

Základním zabezpečením proti zlodějům jsou bezpečnostní dveře minimálně třetí bezpečnostní třídy, ale když zůstanou otevřené postrádají svůj smysl. „Vzhledem k tomu, že trendem posledních let jsou krádeže za přítomnosti obyvatel, doporučujeme doopravdy důsledně zavírat a zamykat,“ dodává Pavlíček, Next. Zloději totiž kradou rádi, když jsou lidé doma, protože tam najdou více věcí, které se dají snadno ukrást, jako jsou mobily, peněženky nebo třeba klíče od auta.

Zvláštní kapitolou jsou v tomto ohledu okna a jejich zabezpečení v horku. Vhodnou ochranou oken přístupných zvenku jsou například bezpečnostní folie na skla. Ty ale neochrání, pokud zůstanou okna otevřená, a to ani na větračku, protože je pak lze snadno vypáčit.

Bezpečnou výšku okna je třeba vnímat s jistou rezervou, protože zloděj může použít žebřík nebo třeba vyleze několik metrů po hromosvodu. Okna je proto vhodné opatřit protislunečními fóliemi, které brání přehřívání interiéru a fungují jako pasivní klimatizace. Snižují tak potřebu neustálého větrání.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama