reklama

Lidé zablokovali ulici v centru města, aby upozornili na problémy s masovým turismem

reklama

V sobotu 29.9. uspořádal Kolektiv 115 akci nazvanou Zabookuj si pokoj v centru. Měla upozornit na nudržitelnou situaci (nejen) v centru Prahy, která už není místem k životu, ale skanzenem a prostorem pro hromadění zisku z masového turismu. „Kam ale teče tenhle zisk? Určitě ne řadovým obyvatelům Prahy. Ty naopak trpí zvyšujícími se nájmy a vytlačením běžného života z centra města. Magistrát potřeby lidí ignoruje a masový turismus ani AirBnB nereguluje i když v zahraničí je to běžná praxe,“ říká tisková mluvčí Barbora Kabeláková.

V rámci demonstrace byl zablokován turistický provoz v Celetné ulici, v níž vznikly improvizované pokoje, kde probíhal kulturní program Rádia Tuleň. Do vysílání se zapojili i turisté, jeden z nich dokonce akci podpořil a označil za důležitou. Blokádu organizotáři rozpustili po pohrůžce násilím ze strany policie.

„V Celetné ulici jsme nezastavili nejen kvůli zdejšímu turistickému provozu, ale i kvůli křiklavému příkladu Domu u Sixtů,  který radnice pronajala za směšnou částku soukromému investorovi, který bude komplex historických domů předělávat na další hotel. Nechápeme, proč v době, kdy všichni mluví o krizi bydlení, radnice vyžene nájemníky kvůli dalšímu hotelu. Situace se táhne už několik let, zatímco v domě je několik prázdných funkčních bytů, které leží ladem,“ dodává Kabeláková.

Kolektiv 115 tento víkend pořádal také festival o právu na město Vzpurná Praha, který řešil mimo jiné krizi bydlení.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama