reklama

Maestro Plácido Domingo diriguje Mozartovy narozeniny v Praze

reklama

Národní divadlo připravuje tradiční koncert Mozartovy narozeniny ve spolupráci se spolkem Domingo-Mozart-Prague. Melodické tóny hudby W. A. Mozarta v podání Orchestru Národního divadla pod taktovkou výjimečného operního pěvce a dirigenta Plácida Dominga zazní 27. ledna ve Stavovském divadle, úzce spojeném s legendárním skladatelem. Vystoupí čtyři vynikající sólisté: Adela Zaharia, Štěpánka Pučálková, Petr Nekoranec a Simone Alberghini.

Na 27. leden připadá den narození skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Národní divadlo si každoročně připomíná velkého hudebního génia uvedením koncertu Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle. Magický večer naplněný klasickou hudbou tentokrát ovládne dirigent a operní pěvec světového významu – Maestro Plácido Domingo. Do Prahy se vrátí po necelém roce a půl, kdy se českému publiku představil jako dirigent Dona GiovannihoVáclava Kašlíka, a to také ve Stavovském divadle. Maestro Plácido Domingo:  „Těším se, že se tentokrát vrátím do Prahy u příležitosti výročí Mozartových narozenin. Nemůžu se dočkat, že budu dirigovat výběr Mozartových nejlepších skladeb v podání brilantních sólistů – vítězů Operalie a českých pěvců.“

Domingo mimo jiné dirigoval v newyorské Metropolitní opeře, nastudoval přes stovku oper a ztvárnil téměř 150 rolí. Díky spolupráci Národního divadla se spolkem Domingo-Mozart-Prague se daří tuto osobnost prezentovat i v Praze. „Vážíme si toho, že Národní divadlo získává pro spolupráci prvotřídní hvězdy,“ s radostí konstatovalředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian. Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová dodala: „Hostování maestra Dominga na koncertu Mozartovy narozeniny v pozici dirigenta vnímáme jako obrovskou čest. Věříme, že v tento jedinečný večer s dlouholetou tradicí divákům zprostředkujeme nezapomenutelný zážitek a že mozartovská tradice Stavovského divadla tak bude velkolepě oslavena.“

Vedení Opery ND a SO tak pokračuje v trendu vytyčeném současnou ředitelkou Silvií Hroncovou, na jejíž pozvání zde pravidelně účinkují skvělí světoví interpreti. Na jevišti první české scény se již představili nebo brzy představí například brazilsko-německý tenorista Martin Muehle (Carmen, 1. 12. 2018 a Andrea Chénier, 2019) či jeden z nejlepších wagnerovských tenoristů současnosti Andreas Schager (Lohengrin, 22. a 24. 2. 2019).

Ve Stavovském divadle zazní na oslavu výročí Mozartových narozenin árie a dueta z mozartovského repertoáru v podání čtyř vynikajících sólistů. Rumunská sopranistka Adela Zaharia oslavovaná jako pěvecké „zjevení“ zvítězila v soutěži Operalia v roce 2017. Vítězem Operalie je i italský basbaryton Simone Alberghini, který v roce 1993 debutoval v Teatro Regio v Turíně a od té doby se objevil na jevištích mnoha významných operních domů.

Čeští diváci si ho pamatují jako Dona Giovanniho, když v loňském roce vystoupil pod taktovkou Plácida Dominga ve Stavovském divadle. Vedle zahraničních účinkujících se představí dva úspěšní mladí čeští sólisté Štěpánka Pučálkováa Petr Nekoranec. Krásná mezzosopranistka absolvovala s nejvyšším vyznamenáním magisterské studium v oboru opera na Universität Mozarteum v Salcburku. Od sezony 2018/2019 je sólistkou a členkou ansámblu Semperoper v Drážďanech.

Tenorista Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace v České republice.  Od září 2016 je frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného dvouletého projektu přijat. V letošním roce se účastnil soutěže Operalia v Lisabonu.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama