reklama

Mateří kašička, brusinky, červený jetel: Potraviny, které zvyšují šanci na početí dítěte

reklama

Kvalita stravy má vliv na plodnost. Určité vitamíny a minerály totiž vytvářejí optimální základ pro početí potomka i zdravý průběh těhotenství. U mužů podporují tvorbu spermií, zvyšují jejich kvalitu a pohyblivost, u žen zase udržují hormony v rovnováze, upravují ovulační cyklus a působí pozitivně na organismus.

Nemůže-li pár otěhotnět, může být na vině právě nedostatek těchto látek. Seznamte se s potravinami, které usnadňují početí a které byste měli zařadit do svého jídelníčku.

Až 10 % párů má potíže s početím potomka

Zatímco dříve byla neplodnost přisuzována výhradně ženám, dnešní statistiky ukazují, že se na ní významnou mírou podílejí také muži. Podle údajů České průmyslové zdravotní pojišťovny není na celém světě schopno počít dítě přibližně 10 % párů, až čtvrtinu partnerů pak provází potíže s početím druhého dítěte. Z toho se až ve 40 % jedná o problém na straně ženy, v 10 až 30 % případů je vina na straně muže. V 15 až 30 % případů je neschopnost počít dítě u obou partnerů. Ovšem ani u zdravých párů není otěhotnění samozřejmostí. Během jednoho měsíčního cyklu se pravděpodobnost početí pohybuje pouze kolem 20 až 25 %.

Zdravá strava snižuje riziko neplodnosti

Faktorů ovlivňujících pokles plodnosti je celá řada. Významnou roli hrají například toxické látky, jež se usazují v těle a negativně působí na pohlavní buňky. Toxiny se do lidského organismu dostávají především v podobě potravy, kterou jíme. Též nedostatek vitamínů a nutričních látek, které tělo potřebuje ke správnému a zdravému fungování, se promítá na schopnosti otěhotnět. Podle studie Americké společnosti pro reprodukční medicínu snižuje zdravé stravování riziko neplodnosti až o 66 %. „Například nedostatečné množství zinku snižuje hladinu testosteronu a počet spermií. Chybějící vitamín C zase zhoršuje jejich kvalitu. Nedostatek železa má vliv na snížený počet červených krvinek, které jsou důležité pro usazení a vývoj plodu, a absence kyseliny listové zvyšuje riziko samovolného potratu,“ uvádí renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Mateří kašička působí na kvalitu spermií 

Párům, které se setkaly s potížemi s početím dítěte, tak odborníci doporučují zařadit do jídelníčku například kořen ženšenu, jemuž lidé již odnepaměti přisuzují blahodárný vliv na mužskou plodnost, zejména na kvalitu spermií a pohlavních hormonů. Příznivé účinky na reprodukční funkce mají také složky mateří kašičky „Mateří kašička obsahuje komplex vitamínů B, dále vitamíny C, A, D a E, řadu aminokyselin, stejně jako minerální látky. Z těch je nejdůležitější je to zinek, který zajišťuje zdraví reprodukčního systému, neboť zvyšuje přirozenou hladinu testosteronu v mužském těle. Pro udržení této hladiny je potřeba přijmout denně přibližně 15 mg zinku,“ přibližuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, jež nabízí doplněk stravy Fertilan pro udržení plodnosti. Pozitivní vliv mají též brusinky, které jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B5, C a E i minerálů, jako je železo, jód a hořčík, a rovněž antioxidantů. Jejich kombinace podporuje tvorbu pohlavních buněk, čímž se zvyšuje šance na početí.

Běžná strava fytoestrogeny příliš neobsahuje

Plodnost podporuje též červený jetel. Ten je velmi bohatý na izoflavony a fytoestrogeny, cenné přírodní rostlinné látky, které jsou svou strukturou podobné ženským pohlavním hormonům. Díky tomu je udržují v rovnováze a podporují pravidelný menstruační cyklus. „Fytoestrogeny a izoflavony se v běžné stravě vyskytují jen zřídka a v malém množství. Proto by si je ženy, které se snaží o početí, měly zabezpečit v podobě přírodních preparátů typu Sarapis Mensis, který extrakt z červeného jetele kombinuje s výtažkem ze sójových bobů a brusinek,“ doporučuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Zvýšení mužské plodnosti zajišťuje také semi-esenciální aminokyselina zvaná L-arginin, která mimo jiné prokrvuje pohlavní svaly a podporuje erektivní schopnosti. Lidský organismus si ji však neumí v dostatečném množství samostatně vytvořit. Společně s ní na mužskou plodnost příznivě působí esenciální aminokyselina L-karnitin, jež významným způsobem stimuluje přirozenou produkci spermií a zvyšuje jejich pohyblivost.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama