reklama

Menzel je doma! Okouzlil New York!

reklama

Oskarový režisér Jiří Menzel se vrátil ze svého úspěšného amerického turné do Prahy v den české premiéry jeho nového filmu Donšajni. Snímek okouzlil nejen české diváky, ale i americké. Snímek třikrát vyprodal New York. Večer v sále Americké filmové akademie pro tisíc diváků byl pro Menzela nezapomenutelným zážitkem. 

Před zcela vyprodaným hledištěm se v New Yorku několikrát promítal nový film oscarového režiséra Jiřího Menzela. Dvě avizovaná promítání v budově National Bohemian Hall, tedy Českého národního centra byla předem vyprodaná. „Takový zájem nás velmi potěšil, centrum muselo přidat ještě třetí promítání. Diváci se v následné diskusi s Jiřím živě zajímali o okolnosti vzniku komedie,“ uvedla Menzelova manželka Olga. „Návštěvníky zaujala i originální výstava k 75. narozeninám mého muže s názvem Rozmarná léta Jiřího Menzela, která je koláží fotografií z velké většiny dosud nepublikovaných snímků z jeho soukromého archivu. Nejvíce se líbily fotografie z filmů Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky nebo Vesničko má středisková a samozřejmě dnes již zlidovělé hlášky z filmů, které fotografie doplňují. Zajímaly je i první úryvky z připravovaných Jiřího memoárů,“ dodala Olga Menzelová. Budova Českého národního centra na manhattanské Upper East Side v New Yorku právě během Menzelovy návštěvy slavila páté výročí. Její náročná rekonstrukce, kterou prováděla česká stavební společnost PSJ, skončila v říjnu 2008 a posledního dne v tomto měsíci začal dům sloužit institucím i veřejnosti.

Los Angeles bylo vrcholem tour

Režisér Jiří Menzel odletěl na turné do Spojených států se svou rodinou 12. září, aby tu propagoval snímek Donšajni, ale také se účastnil doprovodného programu. Do USA jej pozvalo české velvyslanectví jako hosta akce Mutual Inspirations Festival ve Washingtonu, která byla věnována Václavovi Havlovi. Cesta Jiřího Menzela vyvrcholila v Los Angeles, kde přijal pozvání Americké filmové akademie, a v kině pro 1 000 diváků, Samuel Goldwyn Theather v  Beverly Hills slavnostně uvedl zcela novou kopii Ostře sledovaných vlaků, ale také svou výstavu Rozmarná léta Jiřího Menzela. „Vše se odehrálo u příležitosti  45 let uplynulých od chvíle, kdy Jiří v roce 1968 přebral sošku Oscara za snímek Ostře sledované vlaky. Autentický záznam z udílení Oscarů pak vlastně celý večer slavnostně zahájil,“ řekla Olga Menzelová. „Bylo to pro mne překvapení a přiznám se, že jsem cítil pohnutí, když se té události zúčastnili významní členové Akademie, nejen pamětníci té slavnosti před pětačtyřiceti lety, ale i kolegové mladších generací, kteří se v pozdějších letech s naším filmem seznámili a ujišťovali mne, jak je zaujal a zlákal k filmové tvorbě,“ uvedl Menzel.

Na Menzelovy vzpomínky k Rudolfinu

Snímek Donšajni má za sebou již i českou premiéru v sále historické budovy pražského Rudolfina a rozběhl se do regionálních kin po celé republice. V hlavním městě ale zůstává výstavní projekt. Lidé si mohou výstavu Rozmarná léta Jiřího Menzela sestavenou společností Medialogue producentky a Menzelovy manželky Olgy prohlédnout pod širým nebem na Alšově nábřeží v parku u budovy Rudolfina až do 24. října. Výstava se koná za podpory Magistrátu hlavního města Prahy.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama