reklama

Michaela Horáčková Hořejší chystá kostýmy pro Bonnie & Clyde, hrdiny seriálu Terapie i novou vánoční pohádku

reklama

Nemnoho lidí dokáže obléknout komorní inscenaci, výpravnou operu, vánoční pohádku, seriál z období první republiky, teenagerovskou komedii, historické drama i muzikál s početným ansámblem. Originálně. Vkusně. Tak, aby kostým nerušil, neodváděl pozornost, ale stal se přirozenou součástí příběhu a postavy. Ženou, která tohle umění ovládá, je Michaela Horáčková Hořejší. Kostýmní výtvarnice a také scénografka – s obdivuhodnou bravurou zvládá obě profese, návrhy jednotlivých kostýmů i celého výtvarného pojetí divadelního představení či filmu.

Michaela Horáčková Hořejší, absolventka scénografie na divadelní fakultě JAMU, patří k respektovaným osobnostem svého oboru. Jak sama říká, nejradši má práci, která ji dokáže nadchnout, pohltit, přivést k zajímavým lidem a tématům. Momentálně je její práce k vidění v kriminálce Modré stíny, pro kterou navrhla kostýmy. Detektivní minisérii právě vysílá Česká televize a její kvality ve vzácné shodě oceňují diváci i kritici. „V současné době připravuji třetí řadu seriálu Terapie pro HBO, pro Českou televizi vánoční pohádku Za devatero horami a druhou řadu seriálu Mazalové. Se Švandovým divadlem spolupracuji na inscenaci Úsměvy smutných mužů a s Hudebním divadlem Karlín na muzikálu Bonnie & Clyde. A pro O2 Arénu chystáme další koncert Michal Horáček uvádí – Petr Hapka žije! v režii Davida Drábka,“ shrnuje v krátkosti obdivuhodný výčet svých aktuálních pracovních aktivit Michaela Horáčková Hořejší.

Aida (r. G. Baare), Kudykam (lyrikál Michala Horáčka), Liška Bystrouška – Příběhy krve (r. J. A. Pitínský), Smrt Hippodamie (r. J. A. Pitínský), Lucie aneb Větší než malé množství lásky (r. P. Novotný) … Tituly z repertoáru předních scén, na jejichž realizaci se Michaela Horáčková Hořejší podílela, výmluvně dokládají šíři jejího profesního záběru. Od roku 1998 byla u zrodu více než devadesáti inscenací v divadlech po celé České republice, na Slovensku a v Rakousku.

Stejně pestrá je i filmografie Michaely Horáčkové Hořejší, coby kostýmní výtvarnice je podepsaná například pod filmy Post Coitum (r. J. Jakubisko), Rock Podvraťáků (r. K. Janák), Zoufalci (r. J. Rudolfová), Bobule (r. T. Bařina), Můj vysvlečenej deník (r. M. Dolenský) nebo Synova válka/Son´s war (r. S. Edel). V České televizi: Past na Ježíška (r. K. Janák), O království z nudlí a štěstí bez konce (r. M. Dolenský), seriál s pohádkovými motivy Mazalové (r. B. Hořínek), seriál První republika (r. B. A. Arichtev), Princezna a písař (r. K. Janák), Korunní princ (r. K. Janák), Modré stíny (r. V. Tauš) a další. Spolupracuje s TV Nova a TV Prima, participovala na videoklipech a mnoha reklamách.

Michaela Horáčková Hořejší je autorkou uměleckých projektů a realizací, za zmínku stojí třeba Second Skin (2004) nebo Vivaldianno 2015 – Město zrcadel. A také sběratelkou! Vlastní rozsáhlou, pozoruhodnou sbírku prvorepublikových oděvů, která je pro ni, mimo jiné, cenným zdrojem inspirace. Podobně jako knihy, filmy, lidé nebo třeba sny…

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama