reklama

Ministr Robert Pelikán poběží s vězni štafetu, podpoří zaměstnávání lidí s trestní minulostí

reklama

Už jste viděli na startovní čáře velkého běžeckého závodu ministra v tandemu s odsouzenými ve výkonu trestu? Pokud tento pohled nechcete zmeškat, nepropásněte Běh se žlutou stužkou/Yellow Ribbon Run, který se uskuteční 14. června v rámci O2 Pražské štafety 4×5 2017 ve Stromovce. Ministr Robert Pelikán poběží jako první z čtyřčlenné štafety na celkem 20 kilometrů.

Štafetový kolík ministr Pelikán po pěti kilometrech předá Marii, vězenkyni ze Světlé nad Sázavou. Jejich tým doplní bývalý odsouzený Václav a náměstek generálního ředitele Vězeňské služby ČR Simon Michailidis. Ministr svou účastí podpoří Běh se žlutou stužkou, který hledá druhé šance pro ty vězně, kteří si odpykali svůj trest a chtějí začít nový život. Jednou z podmínek pro opětovné začlenění do společnosti je nalezení práce, která se lidem se záznamem v trestním rejstříku kvůli častým předsudkům shání jen velmi obtížně. Štafet se za projekt „žluté stužky“ zúčastní 264 běžců včetně 15 vězňů, 16 bývalých odsouzených či 3 obětí trestných činů, což je zatím největší počet účastníků ze všech čtyř letošních závodů série Yellow Ribbon Run.

Šok po návratu na svobodu je pro mnohé odsouzené zkrátka příliš. Ze dne na den musí být znovu plně odpovědní sami za sebe. Navíc ale bojují s předsudky, které jim často znemožňují najít si zaměstnání. Snažení každého jednotlivého vězně, který dokáže kritickou dobu překonat a nevrátit se do vězení, má velký smysl,“ uvedl ministr Pelikán a dodal: „Pomoci jim v tom ale musí společnost i zaměstnavatelé. Rád se proto letošního Běhu se žlutou stužkou účastním osobně, abych nám všem pomohl předsudkům utéct.“

Motto Běhu se žlutou stužkou, který se v České republice koná už podruhé, zní „uteč předsudkům“. Přes dvě třetiny českých firem po uchazečích při náboru vyžadují výpis z trestního rejstříku, přičemž plných 55 procent zaměstnavatelů lidi se záznamem v Rejstříku trestů vůbec nezaměstná. Z odsouzených, propuštěných z  vězení,  kterých bylo jen loni přes deset tisíc, má tak podle propočtů šanci získat práci jen třetina těch, kteří jsou motivovaní pracovat. Projekt se proto snaží propojit vězně, bývalé odsouzené a manažery z velkých firem – potenciálních zaměstnavatelů a ukázat jim i široké veřejnosti, že lidé s trestní minulostí mohou být dobrými a loajálními zaměstnanci.

„Šíření osvěty o tom, že vedle trestu je potřeba odsouzené pachatele podpořit v jejich změně způsobu života tak, aby se další trestné činnosti nedopouštěli, je jednoznačně nutné. Tradiční formy této osvěty pomocí besed, psaní článků a roznášení letáků používáme i my v naší službě, ale jednoznačně zajímavější je pro naše zaměstnance obléknout si tričko s logem žluté stužky a svým během a rozhovory s dalšími účastníky štafet poukázat na potřebu pomoci lidem se záznamem v rejstříku trestů najít si stabilní práci. Pro ně to znamená šanci na nový život bez nutnosti porušovat zákon, pro nás to znamená šanci na bezpečnější život v sousedství,“ doplnila ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Deset firem zapojených do projektu Yellow Ribbon Run vězně už nyní zaměstnává a dává jim tak šanci získat práci i po propuštění. Tyto firmy tak v posledních letech vytvořily kolem 300 pracovních míst pro odsouzené a téměř 100 míst pro bývalé odsouzené.

Běh se žlutou stužkou/Yellow Ribbon Run je projektem, který vznikl díky spolupráci několika subjektů: Vězeňské služby ČR, Probační a mediační služby ČR, neziskové organizace RUBIKON Centrum, která pomáhá lidem s trestní minulostí začlenit se zpět do společnosti, CSR platformy Business Leaders Forum a společnosti RunCzech. Letos se závodů se žlutou stužkou včetně maratonu a půlmaratonu účastní celkem 369 běžců. Štafety jsou největší akcí série: poběží celkem 66 štafet, každá po čtyřech sportovcích.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama