reklama

Moderní technologie hýbou světem! Jak vám pomůžou při úklidu?

reklama

Rady našich babiček jsou sice užitečné, ovšem proč během úklidu nevyužít i nejmodernější technologie, které dokážou při péči o domácnost ušetřit námahu a čas? Ve 21. století máte k dispozici nejrůznější hi-tech novinky od bezdrátových technologií přes ovládání skrze chytrý telefon až po laser!

Svět bez drátů

Osvobodit se od nepraktických šňůr přineslo obyvatelům domácností nové možnosti. Jen málokterý muž si dovede při kutilských pracích představit život bez aku vrtačky, šroubováku či brusky. Zahradničení nám zase usnadňuje bezdrátová pila či nůžky na trávu. A stejně tak bezdrátové technologie pomáhají při úklidu interiéru. Zejména vynález tyčových vysavačů umožnil využívat přístroj nejen k vysávání podlahy, ale i všech koutů bytu, včetně likvidace pavučin u stropu, prachu usazeném na policích, drobků v gauči i roztočů v matracích. Dá se s ním snadno uklízet automobil i nábytek na terase, aniž by bylo nutné řešit dostupný přívod elektřiny. Základním předpokladem správného fungování je ovšem kvalitní baterie, která má nejen vysokou výdrž, ale zajistí i dostatečný výkon. Ideálně, když se dá jednoduše vyměnit, což zdvojnásobí možnou délku úklidu. Neméně důležitý je silný motor vysavače. Například digitální motor Dyson Hyperdymium dosahuje až 125 000 ot./min., takže snadno vysává větší nečistoty i mikroskopický prach.

Čistší domácnost díky laseru a piezoelektrickému senzoru

Bezdrátové vysavače ovšem na prahu druhé dekády 21. století disponují i mnohými dalšími hi-tech „vychytávkami“. Kupříkladu nedávno představený Dyson V15 Detect má v sobě ukrytý také laser anebo takzvaný piezoelektrický snímač. Jak tyto technologie pomáhají, aby byla domácnost čistší, vysvětluje britský vynálezce James Dyson: „Naše nejnovější vysavače využívají k odhalení skrytého prachu upravenou laserovou technologii, která integruje diodový laser do hlavy vysavače. Je umístěn v úhlu 1,5 stupně, 7,3 mm nad zemí, aby vytvořil co nejlepší kontrast mezi prachem a podlahou. Myslíme si však, že detekce nestačí. Proto zároveň dokážeme částice pečlivě 15000krát za sekundu změřit a spočítat pomocí akustického piezoelektrického snímače, který převádí vibrace na elektrické signály a přesně zobrazuje velikost a počet částic na LCD displeji v zadní části vysavače. Dyson V15 Detect je výkonný a inteligentní zároveň, což poskytuje maximální jistotu a vědecký důkaz o hygienické a čistší domácnosti.“ Díky detekci částic pak vysavač sám upravuje výkon, aby byla baterie využita co nejefektivněji vzhledem k množství nečistot.

Samočistící nátěry usnadňují údržbu

Nanotechnologie dobývají svět a své uplatnění si našly i v oblasti úklidu. Povrchy ošetřené nanokosmetikou zajišťují zacelení mikrotrhlin a nerovností. Hladká struktura ochranné vrstvy pak zamezuje usazování nečistot, prachu či vody, takže se díky této bariéře povrch tolik nešpiní a jeho úklid je jednodušší. Speciální produkty jsou odlišné pro různé materiály, jako je dřevo, textil, sklo, nerezová ocel, kůže, keramika, plasty, kámen a další, takže je možné usnadnit si úklid v nejrůznějších koutech domácnosti od sedací soupravy přes nábytek až po stínicí techniku. „Je možné kupříkladu aplikovat speciální samočisticí nátěry na povrch lamel venkovních žaluzií, což významně sníží finanční a časovou náročnost údržby stínicích prvků,“ říká Bohumír Blachut, majitel opavské společnosti ISOTRA, která se zabývá stínicí technikou. Nanotechnologie se používají i na markýzy, aby byly voděodolné a jen tak se nezašpinily. „Navíc jsou chráněné proti plísním a blednutím barvy,“ dodává Jan Žižlavský z ISOTRY.

Vítejte v době smartphonové

Bez smartphonu už ani ránu! Prostřednictvím mobilu můžete ovládat na dálku nejrůznější inteligentní spotřebiče, včetně těch, které nám pomáhají s úklidem, jako je pračka, sušička či myčka nádobí. U chytrých praček lze vzdáleně nastavit program, teplotu vody i rychlost otáček a sledovat proces praní, u myček zase můžete zjistit informace o zbývajícím počtu tablet, zapnout přístroj na dálku a mít kontrolu nad průběhem mytí. Kromě ovládání přístrojů vám ale chytrý telefon poslouží rovněž jako výborný plánovač domácích prací. Můžete využít třeba aplikaci Vedení domácnosti, kde si vytvoříte seznam úkolů, které je zapotřebí pravidelně plnit, ať už jde o praní prádla, úklid, péči o rostliny, údržbu a další. Aplikace vás posléze na vše v pravý čas upozorní, takže na nic nezapomenete a můžete udržovat v čistotě jednotlivé pokoje, garáž i zahradu.

Místo pudinku a novin robot se senzorem

Babské rady praví, že lesk oknům dodá ocet naředěný s teplou vodou, lze se setkat i s doporučením roztoku z vanilkového pudinku. Na setření vody se dříve používala stěrka, rozleštění zajišťovaly zmuchlané noviny… Dnes si však hospodyňky mohou ulehčit práci díky vysavačům na okna, anebo dokonce nechat za sebe pracovat robotické čističe, které se na sklo přisají a myjí jej samy… Díky senzoru dokážou rozpoznat hranu oken a zabránit pádu – a po dokončení se vrátit zpět na původní místo. Navíc i tyto pomocníky lze ovládat prostřednictvím mobilní aplikace.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama