reklama

Na jihu Čech se natáčí nový historický seriál Krčín – proslulého rybníkáře si zahraje Ondřej Veselý

reklama

Osudy nejslavnějšího rybníkářeJakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan přiblíží nový historický seriál, jehož natáčení se právě rozjíždí. V deseti padesátiminutových dílech se diváci dozvědí leccos zajímavého z peripetií Krčínova života od nástupu na rožmberský dvůr až do jeho odchodu ze služeb Rožmberků. Autorem scénáře seriálu Krčín, který realizuje Českokrumlovská televize a Jihočeská filmová kancelář, je spisovatel, novinář a muzikant Jan Matěj Krnínský. Hlavní roli si pod režijním vedením Josefa Pecla zahraje herec Divadla pod Palmovkou Ondřej Veselý, známý z televizního seriálu Vyprávěj coby Jarda Franz.

První klapka seriálu Krčínpadla koncem června na věži Jakobínka u hradu Rožmberk a předcházely jí dva roky pečlivých příprav. Děj je zasazen do druhé poloviny 16. století a věž Jakobínka převzala roli věže krumlovského zámku v době renesanční přestavby. Další postavy historického příběhu ztvární například herečka Denisa Pfauserováa zpěvačka Lenka Lo Hrůzová, vítězka druhé řady pěvecké soutěže Hlas Česko Slovenska, která nazpívala také úvodní píseň k seriálu.

Historie rodu Rožmberků mě zajímá už od patnácti let. Tenkrát se mi dostaly do ruky čtyřkorunovky Nakladatelství Růže s romány Niny Bonhardové. Od té doby jsem poznal, jak různorodý může být pohled na tuto část našich dějin. Při tvorbě scénáře jsem se oprostil od starých beletrií, které například mnohdy – v souladu s dobou – hegemonizovaly dělníky na stavbě rybníků a nepravdivě romantizovaly některé postavy. Oprostil jsem se i od předloh, které – se zbožností dějepisných učebnic – naopak některé postavy démonizují a nelidsky je vyhraňují,“ vysvětluje scenárista Jan Matěj Krnínský.  „V ose scénáře jsem šel cestou ověřené historie, na kterou jsem pak navazoval paralelní příběhy, které mají z velké části také oporu ve skutečných historických událostech. Když pak dva roky sledujete skutečné reakce historických postav, hodiny a hodiny o nich diskutujete s kolegy, začnou se před vámi zjevovat opravdoví lidé z masa a kostí, se všemi klady i zápory. A o to našemu týmu šlo,“ dodává.

Režisér Josef Peclvnímá Krčína jako osobnost, která nemá srovnání v celé Evropě: „Jižní Čechy jsou většinou spojovány především s husity, ale období vlády Rožmberků bylo zcela mimořádné a Krčínova práce zásadně změnila charakter krajiny. Zatím to ovšem filmaři příliš nevyužili a tak jsme to vnímali jako jakýsi dluh vůči historii. To, že jde o nám velmi blízké a osobní téma byla výhoda, kterou jsme využili při práci na scénáři. Věřím, že se mi podaří ji přenést i do filmu.“

Představitel Jakuba Krčína Ondřej Veselýsi svoji postavu opravdu zamiloval: „Krčín je rozporuplná osobnost, umí být velmi tvrdý a nekompromisní a naopak velmi pozorný a citlivý. Moc se mi líbí scénář i moje role a užívám si, že konečně mohu hrát něco jiného než čistě zápornou postavu.“

Tvůrci se rozhodli, že seriál budou natáčet až do konce roku 2020. „Nemůžeme si dovolit chybovat, Krčín je ikona nejen v jižních Čechách – a takové téma chce dostatek času na zpracování. Po tak dlouhé přípravě chceme využít krásné lokace, skvělé herce a výborně napsaný scénář k tomu, aby vznikl opravdu dobrý film. Naštěstí se v týmu kolem Krčína sešla spousta skvělých lidí – a tak věřím, že se nám náš dobrovolný závazek vůči Rožmberkům a Krčínovi podaří splnit co nejlépe,“ konstatuje režisér Josef Pecl.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama