reklama

Na technických pozicích pracuje stále více žen. Každá druhá čelí diskriminaci

reklama

Drahoušku, uděláš nám kafe? Na holku to není špatné. Ty máš zase své dny, že se tak mračíš? Tyto fráze slýchává od svých kolegů většina zaměstnankyň na technických pozicích. Ačkoliv v technických i vědeckých oborech pracuje čím dál více žen, 53 procent z nich se setkává s narážkami, že tato „chlapská“ práce není nic pro ně.

Podle nejnovější studie společnosti Matrix Workplace se s diskriminací na pracovišti setkalo 50 procent žen, 44 procent se jich potýkalo se sexistickými narážkami a 20 procent dokonce se sexuálním obtěžováním. Sexismus je značně rozšířeným problémem zejména v technologickém průmyslu, který je tradičně považován za doménu mužů. Na problematiku podceňování žen v tomto odvětví se zaměřila i nedávná studie společnosti CWJobs specializující se na nábor pracovníků do technických oborů. S jakými narážkami nebo sexistickým chováním se dle jejích výsledků ženy potýkají nejčastěji?

Více než polovina žen v technologickém průmyslu si již za svou kariéru vyslechla komentář, že je na technickou práci příliš hezká, více než třetina od mužského kolegy slyšela dotaz „Nemluvím na tebe příliš technicky?“ a 58 procent bylo dotázáno, zda nemá jejich momentální nálada něco společného s tím, že zrovna prožívají „své dny“. S narážkou na to, že práce v matematických, strojírenských, vědeckých nebo technologických oborech není nic pro ženy, se poté setkalo celých 53 procent technických zaměstnankyň.

Některé sexistické narážky mohou na první pohled vypadat nevinně, přesto však stále jde o projev disrespektu, který nemá v moderní společnosti místo. „Jde kupříkladu o oslovování ženy mužskými kolegy miláčku, lásko nebo drahoušku, s čímž se setkalo celých 93 procent žen. Mezi další typicky sexistické fráze, s nimiž se ženy na pracovištích setkávají, patří „No tak se víc usmívej“ (83 procent žen), „Uděláš nám čaj/kafe?“ (69 procent) a „Na holku to není špatné“ (66 procent),“ komentuje výsledky výzkumu personalistka Gabriela Kodenkováze společnosti Talentica.cz zaměřující se na nábor technicky zaměřených pracovníků. 

Technické obory přitom v posledních letech zažívají vyšší příliv žen. „V roce 2017 byla mezi studenty techniky na vysokých školách téměř třetina dívek. Ženy stále více pronikají i do technicky zaměřených firem, zejména v IT oborech. Ze starších průzkumů zaměstnanosti například vyplývá, že třeba u takové společnosti Apple je ze zaměstnanců na technických pozicích pětina žen, u Googlu a Microsoftu je to asi 17 procent a u Facebooku 15 procent,“uvádí Gabriela Kodenkováa dodává, že pro to, aby technický průmysl oslovil více žen, je nutné bojovat právě i s projevy sexismu na pracovišti.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama